Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny římské literatury

Předmět na Filozofická fakulta |
ALT100008

Sylabus

Charakteristika jednotlivých etap a vývojových tendencí ve vývoji ŘL, podrobněji od počátku až do konce doby Augustovy, rámcově až do konce antiky.

Otázky žánrové a tématické palety římské prózy a poezie, divadelních forem, i k problematice žánrů literatury naučné a odborné.

Navazující seminář: obecnější literárněvědné otázky (např. vztah předliterárních, orálních forem a literatury, vztah vzdělání a literatury, otázky recepce, funkce a význam topu ap.), konkrétní ukázky z děl římských autorů (využití epistolární formy, stavba řečnického projevu, typy lyrických básní ap.).

Anotace

Základní přednáška k dějinám římské literatury seznamuje s vývojem ŘL od počátku až do konce doby Augustovy. Na obecnější úrovni je zaměřena k otázkám vzniku ŘL, funkci literatury v římské společnosti, vztahu ústní slovesnosti a literatury, významu rozvoje vzdělanosti pro rozvoj literatury, dále k otázkám žánrové a tematické palety archaické literatury, vztahům věcných a uměleckých žánrů i důležitým divadelním formám 2. a 1. stol. (palliáta, togata, crepidata, praetexta), dále k problematice prozaických i básnických žánrů 1. stol., konkrétně je pak pozornost věnována tvorbě významných prozaiků

- Cicero, Varro, Caesar, Sallustius, Livius. (Pokračováním této přednášky je výběrová přednáška zaměřená na vývoj

římského básnictví).

Přednáška je spojena se seminářem, ve kterém jsou probírány otázky dvou základních okruhů: obecnějších otázek literatury a literární vědy, hlubšího seznámení s jednotlivými autory a díly římské literatury. Proseminář je komplementární k základní literární přednášce.

Témata: pojem literatura a světová literatura, místo římské literatury v rámci literatury světové; klasik, proměnlivost kánonu; vzdělání, čtenáři; rétorika a její význam pro vývoj římské literatury; topika, literární topos, význam antických topů v dalším vývoji evropského umění; literární žánry, žánrová paleta římské literatury; římská epistolografie, epika, lyrika, satira.