Charles Explorer logo
🇨🇿

Současná anglicky psaná literatura

Předmět na Filozofická fakulta |
AMTAPV003

Anotace

This course is primarily intended for MA students of Translation Studies, but anyone interested in British, Irish and Commonwealth authors writing in English is welcome. It is meant to promote reading and enjoyment of contemporary English literature. At the start of term we shall choose and agree to read two novels - everyone will be expected to have read the first one by the middle, and the second by the end of term, so that we can all discuss them in class. We shall also have a look at one or two short stories, and everyone will present a contemporary British/Irish/Commonwealth novel of their choice (a 20-to-30-minute presentation).

Předmět je veden v angličtině a zabývá se literaturou významných světových autorů píšících v angličtině. Cílem přednášek je zmapovat vývoj a proměny britské literatury od 60. let po současnost a seznámit studenty se soudobými literárními trendy a s nejvýznamnějšími představiteli Británie a Irska a postkoloniálními autory píšícími v angličtině. Semináře jsou zaměřeny na analýzu vybraných děl (jeden až dva autoři na seminář, seznam uvedených autorů není fixní, odvíjí se od zájmu zapsaných studentů). Studium reflektuje styl originálu a specifikum kulturních a společenských kontextů, které tato díla zprostředkovávají. Diskuse se opírají o literárněvědná východiska; informují o recepci děl v britském prostředí, tam, kde existují překlady, reflektují jejich recepci v českém kontextu.

Předmět je zaměřen na nejvýznamnější současné autory, kteří jsou nositeli prestižních literárních cen, jako je např. the Booker Prize, nebo Nobelovy ceny za literaturu. Předmět reflektuje popularitu, které se žijící autoři v Británii a v anglofonním světě těší (jejich knihy se často staly bestsellery a byly zfilmovány), i společenský dopad jejich děl. Vychází z předpokladu, že orientace na poli současného dění anglicky psané literatury je důležitá pro profesní přípravu překladatelů i tlumočníků. 1) Postmoderní literatura: tradiční, experimentální próza a magický realismus (David Lodge, John Fowles). 2) Nejslavnější autorky starší generace (Doris Lessing, P. D. James, Beryl Bainbridge, Edna O´Brien, A. S. Byatt, Fay Weldon, Alice Munro, Margaret Atwood, Hilary Mantel, Bernardine Evaristo, Janette Winterson). 3) Nejvýznamnější spisovatelky střední a mladší generace (Sarah Waters, Zoë Heller, Anne Enright, Ali Smith, Monica Ali, Zadie Smith, Maggie O’Farrell, Sally Rooney). 4) Nejúspěšnější britští romanopisci starší generace (Ian McEwan, Julian Barnes, Graham Swift, Martin Amis). 5-6) Nejúspěšnější britští romanopisci (James Kelman, Nick Hornby, Robert Harris, Louis de Bernieres, Kazuo Ishiguro, Mark Haddon). 7) Nejvýznamnější postkoloniální autoři: Salman Rushdie, Hanif Kureishi a V. S. Naipaul; Arundati Roy, Kiran Desai, Aravind Adiga. 8) Jihoafrická problematika v díle Nadine Gordimer, J. M. Coetzeeho a Damona Galguta. 9) Nejvýznamnější představitelé africké literatury: Chinua Achebe, Wole Soyinka; Ben Okri. 10) Nejdůležitější dramatici (Tom Stoppard, Alan Ayckbourn, John Godber, Michael Frayn). 11) Nositelé Nobelovy ceny za poezii: Seamus Heaney a Derek Walcott. 12-13) Nejvýznamnější britští a irští básníci a básnířky: Geoffrey Hill, Tony Harrison, Craig Raine, Michael Longley, Wendy Cope, Carol Ann Duffy, Simon Robert Armitage.