Charles Explorer logo
🇬🇧

Music, data, text: Hip Hop

Class at Faculty of Arts |
ANM50619

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Hip Hop je pojem označující celou řadu jevů, které sahají od subkultury a módy až k samotným uměleckým projevům jako je hudba, text či rap. Lze na něj nahlížet jako na sociologický fenomén a lze ho analyzovat na základě jednotlivých složek, například muzikologicky či metodami literární vědy.Hip Hopové texty lze chápat jako specifický projev subkultury, který se vymezuje vůči jiným typům písňových textů a poezie obecně, ačkoliv s nimi do jisté míry interaguje. Hip Hopové texty se vyznačují specifickým jazykem, který reflektuje subkulturní a hudební slang i vlastní poetikou, která se projevuje na úrovni volby charakteristických témat, narativních postupů, jednotlivých (sub)žánrů i veršových a rytmických přístupů či poetických figur jako jsou přirovnání či metafory. Zároveň se však nejedná o závazná pravidla ale spíše o konvence, které lze porušovat, parafrázovat či užívat jako prostředek textové hry. Významnou roli hraje také kulturní transfer, tedy způsob, jak české prostředí zpracovává impulsy výchozí (americké) kultury.Během kurzu se seznámíte se stručnou historií a kulturním kontextem Hip Hopu, zároveň budete mít možnost věnovat se vlastní tvorbě na poli zkoumaného žánru. Pod vedením Stefana Segiho (Ústav pro českou literaturu AV ČR) se ponoříte do četby a analýzy Hip Hopových textů. To by vám mělo sloužit jako inspirace pro napsání vlastních textů, které pak budete zhudebňovat a vytvářet pro ně dobře padnoucí beat. Beatovou částí vás provede skladatel, multiinstrumentalista a hráč na tabla Tomáš Reindl (projket Omnion: www.omnion.cz). Ve spolupráci se ZVUKem Praha (www.zvukpraha.cz) a Mary C (hudební publicistka, spoluzakladatelka kolektivu a prostoru ZVUK a vedoucí Synth Library Prague, moderátorka pořadu Scéna s Mary C, DJ) se vydáte na průzkum divokého hudebního terénu Hip Hopu a rapu a pustíte se do vlastní hudební tvorby v Synth Library Prague společně s ní a Martinem Tvrdým (dříve rapperem Bonusem). Závěrečné skladby budou zveřejněny pod labelem SNMsounds.

Hlavní témata:

Úvod do Hip Hopu z hlediska kultury a poetiky, analýza Hip Hopových textů (Stefan Segi)

Tvorba beatu (Tomáš Reindl, www.omnion.cz)

Hip Hop a rap - estetika, formy, nástroje, vlastní hudební tvorba a experimenty (Mary C)

The Message - workshop - tvorba textu, vyzkoušení nástrojů, nahrávání (Mary C & Martin Tvrdý)

Termíny setkání:29. března 13:30 - 16:00 (Ústav pro českou literatutu, Na Florenci 3)12. dubna 13:00 - 16:00 (2067)26. dubna 13:00 -16:00 (Synth Library Prague)3. května 13:00 - 16:00 (Ústav pro českou literatutu, Na Florenci 3)

Annotation

During the course you will learn the brief history and cultural context of Hip Hop, while you will have the opportunity to devote yourself to the genre study. Under the leadership of Stephan Segi, you are immersed in the reading and analysis of Hip Hop's texts.

This should serve as an inspiration for writing your own texts, which you then musicalize and create for them a well-fitting beat.