Čtení textu a chápání narativu vždy vyžaduje jisté čtenářské úsilí – některé texty však po svém recipientu vyžadují aktivní spoluúčast: chtějí, aby čtenář činil různá rozhodnutí, pokoušel se pochopit strukturu textu a nacházel si v něm svou vlastní cestu, svůj vlastní příběh. E. J. Aerseth pro takový typ literatury zavádí termín ergodická a dává ji do spojitosti s pojmem kybertext - ten nemusí být nutně elektronický, ale je určen typem média. Nepřekvapí tedy, že významná část textů, které lze označit za ergodické, vyšla knižně. Náplní kurzu bude seznámení se s některými teoretickými koncepty spjatými s pojmy ergodická literatura, hypertext či interaktivita a na vlastní kůži si vyzkoušet, jak se projevují na úrovni umělecké literatury a jaké impulsy to může přinést našemu uvažování o nových médiích. Seminář nevyžaduje žádnou předchozí znalost literární teorie, žádoucí je ovšem ochota číst a hrát si (především s textem). 16. března se seminář bude konat on-line, platformu upřesníme.
Seminář se nekoná 23. března a 6. dubna.
V průběhu kurzu budeme číst, psát, hledat hranice interaktivity, možnosti hypertextu a zkoumat sebe sama jako čtenáře. Cílem kurzu je porozumět konceptům spjatým s pojmy ergodická literatura, kybertext, narativ a jejich poměru k novomediálnímu prostředí.
Hlavním prostředkem k naplnění stanoveného cíle bude četba primárně beletristických textů a vzájemná interakce mezi textem a účastníky kurzu.