1. část - vstup do problematiky oboru
Tématické okruhy
-Základní vymezení vrcholně (+ pozdně) středověké archeologie. "Slovanská" a "středověká" archeologie, rozdílné tradice dvou oborů.
-Zacházení s odbornou literaturou - citace, bibliografie, referativní služby. Základní česká a středoevropská periodika.
-Vrcholný středověk, způsoby získávání archeologických informací, základní nálezová prostředí. Povaha archeologických informací: formační procesy, archeologické transformace. Systematika archeologických pramenů (struktury, artefakty, ekofakty). Nevratnost získávání základních archeologických informací. Hospodaření s archeologick ými prameny.
-Datování archeologických památek, relativní a absolutní chronologie, základní možnosti časového určení.
-Povaha archeologické výpovědi, její možnosti a meze. Možnosti členění archeologicky poznávané skutečnosti, archeologická a "živá" skutečnost. Perspektivy oboru.
-Archeologie a dějepis. Vztah ke kulturní antropologii.
-Archeologie a dějiny umění.
-Archeologie a pomocné vědy historické.
-Archeologie a studium ekofaktů (archeobotanika, palynologie aj.). Možnosti rekonstrukce přírodního prostředí.
-Archeologie a fyzická antropologie. 2. část - vybrané kapitoly archeologie vrcholného středověku
Přednáška seznamuje s věcným a chronologickým vymezením oboru, zabývá se prameny a metodami jejich interpretace. Definuje vztah k nejdůležitějším pomocným vědám (např. prehistorie, obecná historie, dějiny umění, etnografie) a seznamuje s hlavními evropskými koncepcemi oboru, s pracovními okruhy a informačními zdroji.