Přednáška seznamuje studenty archeologie s některými antropologickými tématy, které se dotýkají obecnějších úvah o pravěkých a středověkých společnostech. Úvodní část je věnována problematice zachovalosti pravěkých biologických struktur a poznatkům, které mohou být využity při archeologické terénní situaci. Demografické úvahy o populacích minulosti jsou diskutovány ve světle novějších antropologických metod určení pohlaví a odhadu věku dožití. S demografií úzce souvisí i poznatky o zdravotním stavu v jednotlivých obdobích pravěku, původu a šíření různých infekčních chorob a vrozených vad. V rámci paleoantropologie jsou pak diskutovány teorie o stáří současného lidstva, původu a šíření člověka současného morfologického vzhledu a významu neandrtálské populace v západní části Eurasie. Přednášku zakončují témata o genetické diverzifikaci populačních skupin na jednotlivých světových kontinentech se zvláštním zřetelem na oblast Starého světa.
Tématické okruhy:
-Tafonomie a terénní antropologie
-Osteologie
-Pohlaví a věk dožití jakožto základní demografické údaje
-Zdravotní stav pravěkých a středověkých populací
-Vznik a vývoj člověka moderní anatomie
-Genetická diverzifikace na jednotlivých kontinentech
Požadavky k atestaci: základní znalosti anatomie lidského skeletu, orientace v jednotlivých tématech biologické antropologie formou testu i ústním pohovorem.
Přednáška poskytne celkový pohled na lidský skelet a to z aspektu potřeb archeologa. Přednáška se zaměří na následující tématické okruhy: Terénní antropologie, Tafonomie, Základy osteologie pro archeology, Antropologické určení pohlaví, Antropologický odhad věku dožití, Paleodemografie, Paleoantropologie - vznik člověka, Paleopatologie, Molekulární antropologie, Paleogenetika, Osteozoologie.