Vzhledem k tomu, že archeologie patří k základním oborům zastoupených v muzejních sbírkách a značná část absolventů oboru nachází uplatnění na muzejních pracovištích, má tato přednáška poskytnout posluchačům jednak základní orientaci v problematice obecné muzeologie jako teorie a metody muzejní práce, jednak teoretické i praktické poznatky o náplni oborové muzeologie archeologické, resp. o aplikaci archeologie v podmínkách muzejních pracovišť s jejich zvláštními požadavky tak, aby je na tuto práci připravila. Jde zejména o budování muzejních sbírek, které jsou pramennou základnou archeologie, o jejich uchovávání, zpracování muzejnické i vědecké a o formy jejich prezentace veřejnosti.
Tématické okruhy
-Vývoj sbírek, muzeí a muzeologie se zřetelem k archeologii
-Soudobá muzeologie - obecné pojmy a zásady
-Postavení archeologie v muzeu
-Budování sbírek
-Ukládání sbírek - depozitáře
-Správa, evidence a ochrana sbírek
-Vědecká práce v muzeu
-Muzeum a společnost - prezentace sbírek a poznatků
-Právní normy a předpisy týkající se muzeí a muzejní práce
Požadavky ke zkoušce:obecný přehled v rámci tematického rozsahu přednášek, orientace v problematice, přehled o základech práce v muzeu
Základní problematika archeologické práce v instituci muzejního typu - funkce muzea ve společnosti, dějiny muzejnictví, principy muzejní práce, oborová organizace, struktura a fungování muzea jako celku a postavení archeologického pracoviště v jeho rámci, výzkumná činnost, budování a správa sbírek, nejnovější metody muzejní evidence, dokumentace, vědecké využití a prezentace muzejních fondů - výstavnictví a osvětová činnost, práce s veřejností. Teoretická a praktická přípúava včetně informace o platných právních předpisech, které tuto oblast upravují.