Charles Explorer logo
🇨🇿

Neolit a eneolit v ČR a SR 1, 2

Předmět na Filozofická fakulta |
APA100030

Sylabus

Mladší doba kamenná, neolit, představuje období od cca 5500 do cca 4000 let př. n. l. Semestrální kurz dává přehled současného stavu poznání tohoto úseku pravěku, ve kterém společnost přešla od kořistnického způsobu hospodaření k výrobnímu. V přednáškách je využito archeologických (hmotných) i dalších pramenů z území České republiky a Slovenské republiky. Do kurzu je zařazen i nástin počátků zemědělství a základní charakteristika mladší doby kamenné, aplikované na předmětné území. Geografická poloha ČR a Slovenska je vhodná také pro sledování problematiky v širším evropském kontextu. Na tuto přednášku navazuje v magisterském studijním programu kurz věnovaný přehledu vývoji v mladší době kamenné v Evropě.

Tématické okruhy

-Mladší doba kamenná (základní charakteristika, příčiny vzniku , průběh)

-Dějiny bádání o neolitu v ČR a SR

-Pramenná základna neolitu v ČR a SR

-Vývoj v Čechách (kultura s lineární keramikou, šárecký typ, kultura s vypíchanou keramikou)

-Vývoj na Moravě (kultura s lineární keramikou, kultura s vypíchanou keramikou, kultura s moravskou malovanou keramikou, problematika rondelů)

-Vývoj na Slovensku (kultury staršího neolitu, lengyelský komplex)

-Přehled vývoje pohřebního ritu v ČR a SR

Požadavky k atestaci: základní přehled o vývoji mladší doby kamenné na území ČR a SR, dějiny bádání, chronologie, pramenná základna, orientace v pramenné základně, znalost základních nalezišť, znalost příslušné literatury.

Pozdní doba kamenná, eneolit, je podle opravené karbonové chronologie datována mezi léta 4400 až 2000 před naším letopočtem. V jednom semestru je podáván přehled vývoje názorů na toto období s důrazem na současný stav poznání a přínos českého bádání k celkové koncepci eneolitu. Důraz je kladen zejména na stav pramenné základny pro daný úsek dějin ČR, jednotlivé kategorie dochované hmotné kultury a též na problémy spojené s jejich výkladem. Je podána charakteristika eneolitu jako svébytné epochy, která se v podstatných rysech liší od předchozího období (orebné zemědělství, využití tažné síly zvířat, specializace, patriarchát etc.). Většina času je věnována problematice eneolitu českých zemí, slovenský vývoj je probírán okrajově. Na tuto přednášku navazuje v magisterském studijním programu kurs věnovaný přehledu vývoje evropského eneolitu.

Tématické okruhy

-Základní charakteristika eneolitu se zdůrazněním znaků odlišujících toto období od předchozího vývoje

-Stručné dějiny bádání, chronologie

-Raný eneolit (kultura lengyelská, jordanovská, postjordanovský vývoj)

-Starý eneolit (kultura nálevkovitých pohárů, problematika michelsberské kultury, keramika zdobená brázděným vpichem - Retz/Křepice)

-Střední eneolit (badenská kultura v českých zemích, mladší nálevkovité poháry, kultury řivnáčská, chamská, bošácká a jevišovická)

-Mladý eneolit (kultura se šňůrovou keramikou, zvoncovité poháry, Kosihy-Čaka)

Požadavky k atestaci: základní charakteristika, znaky eneolitu jako svébytné epochy; přehled o eneolitickém vývoji českých zemí; chronologie; typy pramenů k tomu kterému období, kultuře; znalost základních nalezišť, orientace v příslušné literatuře.

Anotace

Mladší a pozdní doba kamenná (neolit -eneolit) představují období od cca 5500 do cca 2200 let př. n.l. Přednáška poskytuje přehled současného stavu poznání eneolitu.

Jde o významné hospodářské a společenské změny v průběhu doby (využití zvířecí síly - orba, vůz, dále hlubinná těžba kamenných surovin, první metalurgie a zpracování kovů, dálková směna, rozšířená dělba práce, vznik patriarchálních rysů ve společnosti, změna charakteru sídlišť, problémy příchodu nových skupin). V přednášce je využito archeologických pramenů z území České a Slovenské republiky.