Charles Explorer logo
🇬🇧

The Application of PC in the Archaeology 1, 2

Class at Faculty of Arts |
APA100038

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Výuka probíhá formou seminárních praktik a důraz je kladen na praktické procvičování. Archeologie a její vztah k informačním technologiím. Objasnění zásad, kterými je třeba se řídit při získávání a zpracování archeologických dat. Výuka tvorby databází v programu MS Access. Tvorba tabulek, dotazů, formulářů a sestav. Databáze evidenční a analytické. Analýzy dat v tabulkovém procesoru MS Excel, prezentace dat v grafech. Příklady archeologických databází a příprava struktury databáze pro popis vybraného pohřebiště, sídliště a regionu. Procvičování práce s databází: výběrové dotazy. Prostorová data v archeologii a GIS (mapové systémy, souřadnice, význam a struktura prostorových dat, vektorové a rastrové GIS, využití, analýzy terénu, reliéfu, prediktivní modelování). Seznámení se základy ArcGIS (příp. GeoMedia), příklady jeho využití v archeologii. Vytvoření GIS z databáze a plánu vybraného pohřebiště a základní analýzy v ArcGIS (příp. GeoMedia). Individuální cvičení a řešení vybraných problémů. Cílem bude analýza a jeho interpretace v daném kontextu (např. neolitického pohřebiště). Analýzy a statistické zhodnocení archeologických dat. Základy vícerozměrných statistických metod v programu SPSS (event. Statistica).

Osnova:

-Archeologie a počítače

-Databáze a kartotéky, tabulkové procesory (MS Access a Excel)

-Databáze v archeologii (evidenční a analytické databáze, relační databáze)

-Základy prezentace na počítači (MS Power Point)

-Práce s rastrovým obrazem (Adobe Photoshop)

-Prostorová data, GIS (ArcGIS, Christine, Surfer, Didger, GeoMedia a GeoMedia ? Grid)

-Analýzy archeologických dat (SPSS, Statistica)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem kurzu je seznámit studenty se základy aplikované informatiky v archeologii. Výuka se soustředí na vysvětlení povahy a podstaty archeologických dat a s tím souvisejícího počítačového zpracování.

Posluchači jsou seznámeni s vytvářením relačních databází, analyzování dat v tabulkových procesorech a statistických programech. Velká pozornost je věnována využití GIS technologií v archeologii včetně praktických cvičení.

Pro předkládání výsledků práce pro odbornou i laickou veřejnost jsou nepostradatelné počítačové prezentace. S jejich vytvářením a se základy práce s rastrovým obrazem jsou studenti také seznámeni.