Cílem přednášky je obecné seznámení s historickým vývojem severní Evropy ? především podle archeologických pramenů ? v době římské, době stěhování národů a zvláště v období raného středověku, tedy v době vendelské, jak je úsek 7. a 8. stol. označován hlavně ve Švédsku, a v době vikinské (asi v l. 800 ? 1050). Vzhledem k převážnému zaměření ostatní výuky na středoevropskou oblast je užitečné povšimnout si blíže i Jutska, dánských ostrovů a Skandinávie, které přes periferní polohu vykazují v uvedeném období v některých směrech značnou vyspělost, mnohé pozoruhodné specifické jevy v hospodářství (raná centra řemesla a obchodu s přístavem, dálkový obchod mj. za účasti poloprofesionálních obchodníků, adaptace v extrémních přírodních podmínkách aj.), společenském uspořádání (dlouho se udržující prvky rodového zřízení, opevněné zemědělské osady typu Eketorp, kruhové ?vojenské tábory? typu Trelleborg aj.) i v oblasti výroby, uměleckého řemesla a umění (vynikající plavidla, rozmanité umělecky ztvárněné a někdy pozoruhodně regionálně svérázné artefakty, další vývoj zvěrné ornamentiky). Ve vikinském období zasáhli příslušníci formujících se severoevropských národností formou kolonizace, obchodních i vojenských výprav do značné části Starého světa.
Tématické okruhy
-Doba římská v severní Evropě. Sídliště, pohřebiště, hroby lubieszewského typu (Store Dal, Hoby), obětiště v bažinách (Kragehul, Illerup, Nydam, Thorsberg, Skedemosse, Käringsjön).
-Doba stěhování národů. Sídliště (Vorbasse, Vallhagar), rané mocenské útvary (království Sveů, mohyly ve Staré Uppsale), zlaté depoty.
-Doba vendelská. Sídliště typu Eketorp, nejstarší řemeslnicko-obchodní centra (Lindholm Hoje). Pohřebiště a hroby nobility (Vendel, Valsgärde, Snartemo).
-Doba vikinská. Stručný historický přehled vývojových etap a hlavních událostí podle severských zemí (Dánsko, Švédsko, Norsko, Island).
-Specifické rysy doby vikinské v archeologii, zvláště raná centra městského rázu (Hedeby,Birka, Kaupang)
-Formy, směry, historický průběh, archeologické doklady a důsledky expanze ze severní Evropy v tomto období: Velká Británie a Irsko; Island, Grónsko, Amerika; Západní a jižní Evropa; Východní Evropa; Východní a jihovýchodní Pobaltí; Západoslovanská oblast.
Požadavky k atestaci: Orientace v geografii, kulturním třídění a hlavních historických etapách od zlomu letopočtu do konce doby vikinské v severní Evropě. Znalost specifických archeologických jevů a hlavních lokalit a typů nálezů v daném období, přehled o formách a charakteristických rysech vikinské expanze v jednotlivých oblastech jejího zásahu. Přehled o stavu bádání a nejdůležitějších publikacích.
Přehled vývoje osídlení a kultury v severní Evropě od doby římské do konce vikinského období podle historických zpráv a zvláště archeologických nálezů.