Charles Explorer logo
🇨🇿

Informatika v archeologii

Předmět na Filozofická fakulta |
APA110018

Sylabus

Výuka se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická výuka se soustředí především na objasnění zásad, kterými se řídí sběr a zpracování archeologických dat, vytváření relačních databází a způsoby práce s prostorovými daty. Důraz je kladen i na praktická cvičení, která jsou prováděna v prostředí softwaru MS Access (tvorba tabulek, dotazů, formulářů a sestav) a ESRI ArcGIS (zobrazení a analýza prostorových dat). Praktická cvičení jsou zaměřena na řešení vybraných problémů vyplývajících ze zadání bakalářských či seminárních prací studentů a na práci se základními oborovými databázemi i volně dostupnými daty.

1) Strukturování archeologických informací - data a databáze - základní principy návrhu a tvorby datových modelů2) Cvičení tvorby databází a užití databázových nástrojů (MS Access)3) Prostorové informace v archeologii a využití GIS - prostorová zobrazení, reprezentace prostorových dat4) Základy práce s ESRI ArcGIS5) Zpracování terénních dat v ESRI ArcGIS, georeference, představení vybraných nástrojů

Anotace

Seminář seznámí studenty se základy aplikované informatiky v archeologii. Hlavním úkolem posluchačů je zvládnout teoretické postupy zpracování archeologických dat a prakticky tyto dovednosti aplikovat v prostředí relačních databázových systémů, analyzovat data a zobrazit je v prostředí GIS.

Předpokladem pro získání zápočtu je aktivní účast na seminářích a úspěšné vypracování seminární práce.