Charles Explorer logo
🇨🇿

Technologie v pravěku a středověku z pohledu archeologie

Předmět na Filozofická fakulta |
APA110059

Sylabus

Úvodní přednáška - doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc.

Seznámení s problematikou experimentální a experienciální archeologie, metodami a průběhem výzkumu, popularizační činností, významem výzkumu technologií.

Štípaná industrie – Petr Zítka

Přednáška posluchače seznámí se základními technikami štípání kamene (tvrdý kamenný otloukač, měkký organický otloukač, nepřímý úder přes prostředník, tlak). Na souboru artefaktů budou popsány charakteristické morfologické znaky, podle nichž lze identifikovat jednotlivé techniky štípání. Přednáška zahrnuje praktickou část, techniky štípání budou předvedeny, posluchači si budou moci některé postupy vyzkoušet.

Kostěná a parohová industrie - Mgr. Miloš Bernart

Posluchači budou seznámeni s využitím KPI v pravěku a středověku. Budou představeny doklady výroby, trasologické stopy na polotovarech i hotových výrobcích, výrobní nástroje a možnosti jejich použití. Seznámíme se s postupem zpracování kosti, parohu a rohoviny od výběru materiálu pro jednotlivé předměty, přes jeho dělení, měkčení, zdobení a další opracování.

Dřevěné uhlí – Matěj Kmošek

Přednáška posluchače seznámí s vlastnostmi a použitím dřevěného uhlí a s technologií jeho výroby v pravěku a středověku. V rámci technologie bude popsáno pálení dřevěného uhlí jak v milířích, tak jamách. Představeny budou historické i archeologické doklady pálení i výsledky pokusů experimentální archeologie.

Výroba a zpracování slitin mědi – Matěj Kmošek

Přednáška představí problematiku pravěké technologie slitin mědi. Představeny budou jednotlivé fáze procesu  výroby kovu a různé metody jeho zpracování od odlévání, přes tepání, broušení, až po různé výzdobné techniky. Probírané procesy a metody budou představeny na základě nálezů výrobních zařízení, surovin a výrobků.

Hutnictví železa 1 – Matěj Kmošek

Hutnictví železa 2 – Matěj Kmošek

Přednáška představí problematiku výroby železa. Popsán bude technologický proces výroby od přípravy surovin přes samotnou tavbu až po finální rafinaci. Představen bude také chronologický vývoj výrobních objektů od pravěku do novověku.  

Kovářství 1 – Ondřej Borský

Kovářství 2 – Ondřej Borský

Přednáška představí základní výrobní techniky nejčastějších militarií – nože, sekery, kopí meče. Zřetel bude brán obzvláště na specifika středověké výroby oproti výrobě moderní, a na důkazy výrobních metod, jež se dají pozorovat na artefaktech. Probrány budou též náročnější techniky výroby – svářkový damašek, sendvičové konstrukce apod., zmíněno bude též zdobení hodnotnějších militarií.

Šperkařství (raně středověké) – Mgr. Miloš Bernart

Přednáška posluchače seznámí s raně středověkým šperkem a jeho typologií.  Zřetel bude brán především na doklady výroby, výrobní nástroje a především rekonstrukci postupu samotné výroby. Zaměříme se zvláště na složitější typy raně středověkého šperku, u kterého jsou použity pokročilé šperkařské metody kombinující tepání, filigrán a granulaci. Neopomeneme ani další techniky a postupy výroby šperku.

            Barvení textilu v pravěku a středověku – Bc. Tereza Bílková

Přednáška provede posluchače procesem získávání barviva z přírodních zdrojů do 19. století, také vlastnostmi určitých druhů rostlin a rozdíly mezi jejich využití. Další kapitolou budou analýzy barev na archeologických nálezech textilu. V závěru se posluchači seznámí s výsledky experimentálního barvení pomocí rostlin.

            Shrnutí nejnovějších poznatků a opakování  

(Víkendová dílna)

Vícedenní dílna s praktickými ukázkami jednotlivých technologií (výroba a zpracování textilu, výroba keramických nádob, pečení chleba, tavba a odlévání bronzu, ukázka kovářství), do kterých se budou moci zapojit sami účastníci předmětu. 

Anotace

Předmět má za cíl účastníka seznámit se základními výrobními a zpracovatelskými technologie užívanými v pravěku a středověku, jejich charakterem, doklady, výchozími surovinami, současnými rekonstrukcemi nebo experimenty. V rámci přednášek budou představeny také postupy a výsledky experimentální archeologie.

Předmět bude zakončen dobrovolnou víkendovou dílnou, při které si účastníci velkou část z řešených technologií sami vyzkouší.