Charles Explorer logo
🇬🇧

The Roman and the Great Migrations Period

Class at Faculty of Arts |
APA111009

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Průběh přednášky:

1) Prameny ke studiu doby římské a doby stěhování národů. Psané prameny, hlavní díla řeckých, římských a romanizovaných autorů. Kritika pramenů písemných, jazykovědných, ikonografických a archeologických. Historie bádání o tomto historickém úseku našich dějin.

2) Konec doby laténské, etnogeneze Germánů a jejich příchod do Čech. Památky przeworské kultury, podmokelské a kobylské skupiny a časného labsko-germánského okruhu.

3) Historie a archeologie Marobudovy říše v Čechách, doklady stratifikace společnosti (hroby elity) a proměny v osídlení.

4) Další vývoj v Čechách, pohřebiště starší doby římské a kulturní souvislosti, které dokládají. římské importy a jejich výpověď.

5) Pozdní doba laténská a starší doba římská na Moravě a jihozápadním Slovensku. Konec laténské kultury, púchovská kultura, kvádské politické útvary a vztah s římskou říší.

6) Historie a archeologie tzv. markomanských válek. Doklady pobytu římské armády na Moravě a na Slovensku, oblast Mušova a mušovské pevnosti, polní tábory, královský hrob z Mušova.

7) Mladší doba římská v Čechách. Hlavní naleziště, ráz archeologických památek. Soudobé kulturní proudy a migrace.

8) Mladší doba římská na Moravě a na Slovensku. Hlavní naleziště, ráz archeologických památek, vývoj osídlení, intenzifikace vztahů s římskou říší, hroby elity a germánská sídla budovaná v římském stylu.

9) Pozdní doba římská v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Historický a archeologický úvod k době stěhování národů a první kulturní vlivy z Přičernomoří.

10) Starší fáze doby stěhování národů v Čechách a na Moravě. Vlivy a zásahy různých kulturních okruhů, změny v osídlení a pohřbívání. Vinařická skupina, východogermánsko-podunajský komplex. 11 )Mladší fáze doby stěhování národů v Čechách na MoravČ. Tzv. merovejská kultura, otázky stěhování Langobardů, langobardská pohřebiště na Moravě. Otázky konce germánského osídlení.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Přednáška je věnována historickému a kulturnímu vývoji českých zemí, v sepětí s okolními oblastmi střední

Evropy, od posledních desetiletí starého letopočtu do 2. půle 6. stol. u nás. Seznamuje s vývojem a současným stavem studia tohoto úseku protohistorie, v němž na uvedeném území žily převážně germánské kmeny, pro jejichž vývoj měly mimořádný význam styky a konfrontace s keltskými kmeny, římským impériem a později i s nomádskými skupinami. Těžiště výkladu spočívá v osvětlení znalostí o osídlení a kultuře na základě archeologických pramenů.