Charles Explorer logo
🇬🇧

Prague in the Middle Ages 2

Class at Faculty of Arts |
APA111074

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

2. 10. Výuka odpadá 9. 10. Úvodní hodina: literatura a prameny k pražským dějinám (JD, TK, MM) 16. 10.

Exkurze 1 – Jan Dienstbier: Anežský klášter: umění a vizuální kultura ve městě (JD, MM) 23. 10. Soužití křesťanského a židovského obyvatelstva ve středověké Praze (MM) 30. 10.

Venkovské zázemí středověké Prahy (TK) 6. 11. Městská a měšťanská reprezentace, šlechta ve městech (MM) 13. 11.

Exkurze 2 – Jan Dienstbier – Jan Havrda/Michal Tryml: Kostel sv. Vavřince v Nebovidech (Malá Strana, Hellichova 396/16 (JD, MM) 20. 11.

Tomáš Cymbalak – Zdeněk Neústupný, Nové archeologické objevy v Sázavském klášteře (MM) 27. 11. Exkurze 3 – Michal Tryml: Břevnovský klášter: archeologické vykopávky v areálu kláštera (MM) 4. 12.

Sociální a prostorová mobilita ve středověké Praze (MM) 11. 12. Exkurze 4 – Jan Havrda: Pražské jezulátko: archeologický výzkum v klášteře bosých karmelitánů na Malé Straně (MM) 18. 12.

Exkurze 5 – Jarmila Čiháková – Martin Miller: rotunda sv. Václava na Malé Straně (MM) 8. 1.

Závěrečné kolokvium (pozor, změna výukových prostor (!): studovna Ústavu pro archeologii, Celetná 2, 1. patro, m. č. 143)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Praha neboli pražské souměstí se ve středověku skládalo se ze Starého a Nového Města pražského, Malé Strany a Hradčan. Bylo zároveň sídelním městem vládnoucí dynastie, tj. hlavním městem a nejvýznamnějším centrem království na poli obchodu.

V průběhu staletí docházelo k častým změnám v uspořádání městského organizmu a v etnickém či později konfesijním složení obyvatelstva. Město umožňovalo svým obyvatelům prožívat všední i sváteční život, pracovat, obchodovat, podnikat, ale také odpočívat, milovat nebo se věnovat vlastním zálibám.

Poskytovalo jim ochranu, duchovní zakotvení v rámci farních okrsků či řeholních institucí. Pražské souměstí bylo také místem hospodářského, společenského a kulturního života nebo každodenního setkávání jeho obyvatel.

V městském prostoru se odehrávaly a byly řešeny spory, probíhala důležitá právní, obchodní, církevní i politická jednání. Po celé období středověku do Prahy přicházeli lidé za obživou, obchodem nebo vzděláním.

Pražské souměstí představovala dynamicky se rozvíjející městskou aglomeraci, která pulzovala životem tisíců obyvatel, jejichž osudy a rozdílné životní strategie budou představeny formou kvalitativních sond.