Neolit:
Předmět tematicky navazuje na přednášku Neolit v ČR a SR , zařazenou ve studijním plánu bakalářského studia. Dochází v něm k rozšíření problematiky o evropský kontext, důležitý pro vytváření ucelené představy vývoje společností v mladší době kamenné. V předmětu je kladen důraz zejména na současné pohledy na proces šíření zemědělských kultur, obecné nazývaný neolitizace. Osu tohoto problému tvoří vztah původního mezolitického osídlení s osídlením raně zemědělských kultur.
Tématické okruhy
-Stručné shrnutí vývoje v neolitu ČR
-Počátky neolitu na Předním východě
-Neolitizace Evropy ? teorie šíření zemědělství
-Možnosti hledání vztahů mezolitického a neolitického osídlení
-Struktura neolitických sídlišť
-Stavebnictví evropského neolitu
-Pohřební ritus a jeho zvláštnosti v neolitu
-Ekonomická základna evropských kultur neolitu
-Počátky těžby a distribuce kamenných surovin
-Estetické projevy neolitické populace v Evropě
-Neolitická sociokultovní architektura
Eneolit:
Předmět navazuje na přednášku bakalářského studia Eneolit v ČR a SR, která je tímto způsobem rozšířena v několika ohledech o evropský kontext, nezbytný pro pochopení nálezů a situací českomoravské pozdní doby kamenné. V prvé řadě jde o samotný pojem eneolit a jeho pojmové a obsahové paralely v ostatních evropských zemích, dále o jevy a nálezy celoevropského dosahu sledovatelné i v českých zemích (např. megalitické a megadendrické stavby, metalurgie mědi), v neposlední řadě evropská naleziště, která jsou inspirující pro analýzu a interpretaci našich nalezišť (kupř. cirkumalpimský okruh tzv. "nákolních" staveb). Součástí kurzu jsou i aktuální problémy místního eneolitu včetně příkladů řešení jednotlivých otázek českomoravské pozdní doby kamenné těmi kterými badateli.
Tématické okruhy
-Stručné shrnutí vývoje eneolitu v ČR
-Výklad pojmu eneolit v jeho historických a obsahových souvislostech
-Megalitické památky a pohřební ritus evropského eneolitu
-Evropské ?nákolní osady? jako zdroj inspirace pro interpretaci českomoravské pozdní doby kamenné
-Měď jako nový fenomén svázaný s eneolitem
-Aktuální problémy evropského eneolitu, nové nálezy, nové výzkumy atp.
Mladší a pozdní doba kamenná (neolit a eneolit) představují v rámci Evropy období od počátků výrobního hospodaření na Předním Východě (cca 10./9. tisíciletí př. n.l.) do cca 2200 let př. n.l. Kurz se týká pozdní doby kamenné (eneolitu).
Je v něm využito archeologických pramenů z vymezeného území Evropy.