Charles Explorer logo
🇬🇧

Europe in the Early Middle Ages 2

Class at Faculty of Arts |
APA500026

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Téma souvisí s přednáškou magisterského studia Evropa v době římské a době stěhování národů detailnějším pohledem na tzv. merovejskou kulturu na západě střední Evropy (Německo) a v části Evropy západní (tam zvláště území dnešní Belgie, Francie, Švýcarska). Zatímco ve svém starším úseku (2. půle 5.stol. ? 2. půle 6. stol.) je merovejské období současné s kulturou doby stěhování národů u nás, kontinuální kulturní vývoj jeho mladší fáze (do přelomu 7. a 8. stol.) je synchronní s pronikavými změnami, které ve východní části střední Evropy nastaly s příchodem Slovanů a Avarů. Ovšem i předtím, po pádu hunské moci, kdy ve východnějších oblastech ještě pokračují velké migrace, nastává na západě již postupná stabilizace osídlení a výraznější koncentrace moci. Po stručném historickém nástinu, s odkazy i na proces christianizace, budování církevní organizace a rozvoj klášterů, se pozornost zaměřuje na archeologické památky, spjaté s teritorii mocenských útvarů, které vznikly v doménách kmenových svazů. Zdůrazněny jsou specifické rysy tohoto kulturního prostředí a jeho památek, jejichž studium je v mnoha ohledech důkladně propracováno a skýtá cenné metodické podněty. Vedle pohřbů různých složek nobility jsou významným pramenem zvláště velmi početná tzv. řadová pohřebiště, mnohdy dlouhodobě spjatá se sídly jednotlivých typů. Jejich bohatý inventář umožňuje cenné poznatky o chronologii nálezů, o sociálním postavení a původu pohřbených a například též o vynikajícím uměleckém řemesle této doby. Podle archeologických zjištění a antropologických metod jsou zkoumány příbuzenské vztahy pohřbených. Výzkum venkovských sídlišť se rozvíjí teprve v posledním období, když dosud byly k dispozici jen dílčí poznatky (např. o specifickém typu alamanských výšinných sídlišť).

Tématické okruhy

-Nástin historického vývoje od doby zániku západořímské říše. Rozvoj christianizace a církevní organizace.

-Retrospektiva etnické a kulturní situace ve starší fázi doby stěhování národů. Významné kmeny a kmenové svazy, jejich střety a migrace zvláště pokud jde o zásah do západní Evropy, tehdejší ?barbarské říše?.

-Otázky kontinuity pozdně římských center. Počátky nových sídlištních forem (opevněná sídliště, obchodní střediska vnitrozemská i s přístavem). Venkovská sídliště ? vesnice, skupiny dvorců, dvorce. Příklady: Geismar, Gladbach, Špýr-Vogelsang, Sannerville, Warendorf.

-Modelový příklad: výšinné sídliště Runder Berg u Urachu.

-Královské hroby (Tournai, St.Denis, Kolín n.R.), pohřby nobility (příklad Flonheim) a vůdčích bojovníků (příklady: Niederstotzigen, Gammertingen)

-Řadová pohřebiště, celkový přehled. Modelový příklad: Pleidelsheim.

-Později zformovaný kmenový svaz: Bajuvarové. Otázky jejich původu, zvláště také ve vztahu k Čechám, archeologické památky.

Požadavky k atestaci: Obecný přehled o historickém vývoji na území merovejské kultury. Základní znalosti o stavu bádání, druzích nalezišť, hlavních typech předmětů v hrobovém inventáři, o vypovídací schopnosti archeologických pramenů merovejské kultury, vybraných lokalitách a jejich problematice.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Východní Evropa a Balkán v raně středověkém období podle historie a archeologie. Historie a archeologie merovejského a raně karolinského období v západnějších částech Evropy.