1. Teoretická východiska technického zpracování řeči, parametry v časové oblasti.2. Segmentace signálu, motivace frekvenčních transformací.3. Fourierovy řady a transformace, frekvenční charakteristika, prosakování ve spektru.4. Praktická aplikace z-transformace v řečových technologiích.5. Základní řečové parametry, autokorelační funkce.6. Kepstrální koeficienty, rozpoznávání pomocí borcení časové osy DTW.7. Moderní postupy robustní parametrizace.8. Klasifikátory a skryté Markovovy modely HMM, jazykové modelování.9. Řečové korpusy.10. Typy syntézy řeči a jejich vlastnosti11. Význam řečových technologií pro fonetický výzkum.
Předmět uvádí do teoretických i praktických otázek řečových technologií. Hlavním těžištěm je seznámit se širokou oblastí pojmů, se kterými se studenti v oblasti řečových technologií běžně setkávají. Měli by pak být schopni samostatně pracovat s literaturou a orientovat se v technických termínech.
Hlavní témata jsou zaměřena na syntézu a rozpoznávání řeči. Předmět má studentům zprostředkovat poznatky dosažené v této oblasti aplikovaného výzkumu z fonetického, ale i technického hlediska.
Ve zkouškovém období nenásledujícím bezprostředně po semestru, ve kterém byl předmět vyučován, bude vypsán pouze jeden zkušební termín.