Úvod do politologie
* Jméno vyučujícího
PhDr. Jan Bureš (jan.bures@ff.cuni.cz )
* Číslo kurzu 101 + 201
* Forma kursu a časový rozsah
ZS 1/1
* Forma atestace
Jednooborové bakalářské studium POLT: ZS - Zk
Jednooborové magisterské studium POLT ZS - T, Zk
Dvouoborové magisterské studium POLT: ZS - Zk
* Požadavky k atestacím
* Zápočet a test:
Podmínkou atestace (zápočtu, testu) bude úspěšné složení testu. Za úspěšně složený se test považuje, zodpoví-li student správně 70 % otázek v testu. Otázky budou sestaveny tak, aby student prokázal znalost hlavních problémů politologie, které budou probírány na jednotlivých přednáškách, a které zároveň budou odpovídat látce obsažené v knize A. Heywooda: Politologie, Eurolex Bohemia, Praha, 2004
Zkouška bude probíhat ústní formou, student dostane dvě otázky z témat, probíraných na přednáškách.
Stručná charakteristika obsahu
V tomto předmětu budou posluchači seznámeni se základními metodologickými přístupy ke studiu politiky. Pozornost bude věnována hlavním oblastem zájmu politické vědy, jako je teorie státu, typologie politických režimů, teorie politických stran a volebních systémů. V dalších částech kurzu se budeme zabývat otázkami politické kultury, vlivu zájmových skupin na politické rozhodování, teorii a praxi exekutivy a legislativy, a principům byrokracie v demokratickém státě.
* Obsah kurzu
Definice a vymezení pojmu politika
Teorie státu
Typologie politických režimů. Formy vlády
Teorie demokracie
Volební systémy
Politické strany a systémy politických stran
Zájmové skupiny v politice
Politická kultura a komunikace
Proces tvorby politických rozhodnutí
Teorie exekutivy. Organizace činnosti vlády
Problematika byrokracie v politice
Teorie parlamentarismu
V tomto předmětu budou posluchači seznámeni se základními metodologickými přístupy ke studiu politiky. Pozornost bude věnována hlavním oblastem zájmu politické vědy, jako je teorie státu, typologie politických režimů, teorie politických stran a volebních systémů.
V dalších částech kurzu se budeme zabývat otázkami politické kultury, vlivu zájmových skupin na politické rozhodování, teorii a praxi exekutivy a legislativy, a principům byrokracie v demokratickém státě.