Charles Explorer logo
🇨🇿

Politologický proseminář

Předmět na Filozofická fakulta |
APO100152

Sylabus

Okruhy téma 2. 10. 2023            Úvodní hodina 9. 10. 2023            Možnosti a meze společenské vědy (Max Weber: Věda jako povolání) 16. 10. 2023          Projekt vědy: objektivita a kritika, humanities vs. sciences, vysvětlení a rozumění 23. 10. 2023          Logika a limity vědecké práce, co je vědecká teorie, formulace výzkumné otázky, hypotézy a jejich testování 30. 10. 2023          Práce s odbornou literaturou, rešerše a knihovní zdroje 6. 11. 2023            Styl a struktura odborného textu 13. 11. 2023          Práce s literaturou, odkazování, odborné podvody, AI 20. 11. 2023          Statistické metody a případová studie 27. 11. 2023          Metody analýzy textu a etnografické metody 4. 12. 2023            Metody v politické teorii a analýze ideologie 11. 12. 2023          Podoby rozhovorů (rozhovory v sociologii, orálněhistorický rozhovor) 18. 12. 2023          Historiografické přístupy a politika paměti 1. 1. 2024            Výuka odpadá 8. 1. 2024              Závěrečný test

Anotace

Předmět uvede studenty do základních znalostí a dovedností spojených se studiem politologie a akademickým psaním, ale také jim poskytne přehled základních metod a metodologických otázek spojených s politologií. Studenti by se měli naučit a vyzkoušet si, jak zpracovat rešerši, jakým způsobem pracovat s odbornou literaturou a jak odkazovat, jaký styl a strukturu má mít odborný text, jak napsat abstrakt a seminární práci. Měli by zároveň získat základní přehled v metodách používaných v politologii a blízkých oborech.

Předmět bude mít tři části. První z těchto částí uvede studenty do základních teoretických předpokladů politologie a souvisejících společenských a humanitních věd, práce s teoriemi a koncepty. Poskytne také studentům úvodní vhled do společenských věd jako sociálního subsystému a praktik, které toto pole vymezují (recenzní řízení apod.) Studenti budou také seznámeni s otázkami etiky akademické práce, a zejména plagiátu. Druhá z těchto částí bude věnována základním dovednostem potřebným pro psaní odborného textu: práce s odbornou literaturou, rešerše, specifika odborného stylu, struktura odborného textu, parafráze a citace, kdy a jak odkazovat, formulace výzkumné otázky, případně hypotézy a možnosti jejího testování. Třetí z těchto částí uvede do základních metod a metodologií v politologii jako případová studie, do metod analýzy textu (analýza diskurzu, obsahová analýza, analýza metafor), do metod v politické teorii, dějinách idejí a analýze ideologie, do různých podob rozhovoru (výzkumný sociologický rozhovor, orálněhistorický rozhovor) a uvede studenty vhled do možností a limitů těchto metod.