Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny mezinárodních vztahů

Předmět na Filozofická fakulta |
APO300018

Sylabus

Dějiny mezinárodních vztahů

* Jméno vyučujícího

PhDr. Zdeněk Zbořil

* Forma kursu a časový rozsah

ZS 2/-

* Forma atestace

Jednooborová POLT: Zkouška

Dvouoborová POLT: Zápočet

* Požadavky k atestacím

Jednooborová POLT: písemná práce (esej, hodnotící popis, analýza) se tematicky vztahuje k níže uvedeným tematickým okruhům; 6-8 ss. textu + poznámky, seznam literatury, hodnocení použité literatury. Zkouška má formu obhajoby teze písemné práce.

Dvouoborová POLT: písemná práce (4-6 ss.), formálně totožná s výše uvedenými podmínkami, liší se pouze rozsahem.

* Podmínky k zápisu kurzu

* Stručná charakteristika obsahu přednáška uvádí do studia mezinárodních vztahů a její posluchači mají získat přehled o vývoji mezinárodních vztahů, a to zejména v 19. a 20.stol. Jejím pokračováním je přednáška Mezinárodní organizace /v LS/ a oba tyto kurzy mohou být předpokladem pro studium teorie mezinárodních vztahů. Je rozdělena do následujících tematických okruhů: 1/ úvod: povaha studií mezinárodních vztahů, pojmosloví, základní bibliografie, realismus, idealismus, behaviorismus, transnacionalismus a vzájemná závislost, neorealismus. Eurocentrismus, region-centrismus, geopolitika, geostrategie a politická geografie. International Politics a Comparative Studies. 2/ Typická a atypická politická uspořádání, jejich vývoj a kulturní kontext: neevropská impéria, Řím a Cařihrad, Svatá říše římská, Ruský stát a jeho euroasijská koncepce. 3/ Vznik a vývoj globálního politického systému: univerzální stát a feudální modely politické organizace, zámořské objevy a problémy kolonizace /do roku 1648/. 4/ Evropská politika a vznik nových typů mezinárodních vztahů /1648-1815/. 5/ Stát a národ, národní státy, nacionalismus a evropský imperialismus, systém multipolární rovnováhy sil. Evropský koncert. 6/ Světové války a povaha vojenských konfliktů. Příčiny, důsledky, zásadní změny světového politického systému po roce 1945. Vznik prvních celosvětových organizací. 7/ Ideje a ideologie 20.století: náboženství, sociální teorie a utopie, ekonomismus a ekonomické teorie. Socialismus, komunismus a kapitalismus, liberalismus a demokracie. 20.století jako století boje ideologií. 8/ Úsilí o národní emancipaci - kolonizace a dekolonizace, národní zájmy a mezinárodní vztahy v letech 1945-1975. 9/ Teorie a ideologie ovlivňující vývoj mezinárodních vztahů ve 2/2 20.století. Příčiny válečných konfliktů a způsoby jejich řešení. Nukleární zbraně a problémy jejich užití, lokální konflikty. Studená válka a teorie tří světů. Suverenita, relativní moc, multidimenzionální vztahy. 10/ Nedůvěra, konfrontace, konflikty a války. Pronikání a intervence. Malvolentní a benevolentní imperialismus. Občanské války, války guerillového typu, terorismus jako forma intervence. Revoluce, státní převraty, změny režimu - teorie politické změny. Mírová a strategická studia, problémy obrany a bezpečnosti.

Anotace

Stručná charakteristika obsahu: přednáška uvádí do studia mezinárodních vztahů a její posluchači mají získat přehled o vývoji mezinárodních vztahů, a to zejména v 19. a 20.stol. Jejím pokračováním je přednáška Mezinárodní organizace /v LS/ a oba tyto kurzy mohou být předpokladem pro studium teorie mezinárodních vztahů.