Charles Explorer logo
🇨🇿

Metodologie vědecké práce

Předmět na Filozofická fakulta |
APO300193

Sylabus

Název kursu: Teorie a praxe vědecké práce Vyučující: PhDr. Martin Polášek (martin.polasek@ff.cuni.cz) Forma kursu a časový rozvrh: 1/1 LS Forma atestace: Zk Požadavky k atestaci:

1) Minimálně 50 % účast.

2) Anotace (maximálně 1 normostrana) a recenze (2-5 normostran). Na začátku semestru bude zveřejněn seznam 10-15 titulů z oblasti společenských věd a z nich si účastníci kursu vyberou jeden titul, na nějž budou anotaci a recenzi psát.

3) Návrh záměru/úvodní kapitoly analytické studie k libovolnému tématu (5 normostran).

4) Ústní zkouška, jež bude sestávat z diskuse nad odevzdanými texty. Ústní zkoušky budou ve zkouškovém období ve čtyřech termínech (dva termíny v červnu, dva termíny v první polovině září). Kdo chce jít ke zkoušce v červnu, musí všechny obligátní texty odevzdat do

16.5.

2008. Kdo chce jít ke zkoušce v první polovině září, musí všechny obligátní texty odevzdat do

15.8.

2008. Zdůrazňuji: Odevzdá-li účastník kursu obligátní texty po

16.5. 2008, může jít k ústní zkoušce až v zářijovém termínu. Odevzdá-li účastník kursu obligátní texty po

15.8.2008, nebude na ně brán zřetel. Charakteristika kursu: Úvodní metodologický kurs, věnovaný teorii a praxi vědecké práce obecně, se zvláštním přihlédnutím k prostředí sociálních věd. V rámci kursu si mají studenty osvojit především praktické dovednosti a znalosti. Okruhy témat:

1. Hlavní zásady přípravy psaného textu (myšlenková struktura (úvod, stať, závěr, hypotézy, koherence textu, proč a pro koho píšeme apod.), formální členění a hierarchizace textu, úprava, gramatická správnost, jazyk a styl apod.).

2. Náležitosti odborných textů, jejich smysl a varianty (normostrana, poznámkový aparát, obsah, rejstříky, abstrakt / resume, klíčová slova, zkratky, zásady správného citování, ČSN, ISO apod.).

3. Otázky původnosti, rozdíl původní - nepůvodní / kompilační, nevědomé a vědomého plagiátorství, publikační etika.

4. Formy odborných/akademických textů, jejich osvojení si na příkladech (anotace, recenze, referát, esej/článek, odborná stať/studie, formy studií: analytická, případová, přehledová apod., monografie, sborníky). Formy prací v rámci studia / vědecké kariéry, jejich náležitosti a smysl.

5. Jak číst odborný text, rešerše, vnější a vnitřní kritika pramenů, zásady interpretace dat, vědecký fakt.

6. Hlavní zdroje (knihovny, odborné časopisy, internetové zdroje, bibliografie, encyklopedie a přehledové práce, zdroje sociologických dat, archívy apod.).

7. Vědecká pracoviště a jejich zaměření (struktura vědeckého života v ČR obecně, další katedry FF UK, další fakulty UK, další univerzity, AV ČR, think-tanky apod.). ?Vědecký život" (grant, výzkumný záměr, konference apod.).

8. Formy a možnosti financování vědecké práce (grantové agentury, nadace, vládní instituce, možnosti pro mladé badatele apod.).

9. Formy hodnocení vědecké práce (publikační činnost, impakt, citační index, zásada ?publish or perish" apod.).

10. Společné a rozdílné rysy společenských a přírodních věd. K výše zmíněným tématům bude připojen stručný výklad k hlavním teoretickým přístupům, jež zakládají dnešní pojetí vědy obecně. Důraz bude kladen na praktické využití těchto teoretických přístupů.

Anotace

Úvodní metodologický kurs, věnovaný teorii a praxi vědecké práce obecně, se zvláštním přihlédnutím k prostředí sociálních věd. V rámci kursu si mají studenty osvojit především praktické dovednosti a znalosti.