Témata
1) Politické ideologie a politická teorie
2) Klasický liberalismus: utilitarismus (Bentham). Text: Znoj: Utilitarismus: J. Bentham a J. S. Mill (část).
3) Teorie volného trhu (Pareto). Text: Shapiro: Morální základy politiky. Karolinum, kap.
3.2 Trh jako utilitometr.
4) Marxismus. Text: Shapiro: Morální základy politiky. Karolinum, kap. 4 Marxismus.
5) Sociální spravedlnost podle Rawlse. Text: Rawls: Teorie spravedlnosti. Victoria publishing 1995, kap. II, odd. 11 Oba principy spravedlnosti
6) Libertarianismus podle Nozicka. Text: Nozick, Anarchie, stát a utopie. Academia 2015, kap. 7 Distributivní spravedlnost,
1. oddíl části Jak svoboda mění modely, Lockova teorie nabytí majetku a Lockovská podmínka.
7) Tržní řád podle Hayeka. Text: Hayek: Právo, zákonodárství a svoboda. Academia, kap. 10 Tržní řád neboli katallaxe
8) Republikanismus I. Text: Pettit: On the people´s terms. Cambridge 2012, Introduction, části Three core ideas a The liberal opposition.
9) Republikanismus II. Text: Sandel: Spravedlnost: Co je správné dělat, Karolinum 2015, kap. 10 Spravedlnost a obecné dobro.
10) Demokracie proti liberalismu podle Schmitta. Text: Schmitt: The crisis of parliamentary democracy, MIT Press 1988, kap I Democracy and Parliamentarism. 11 Spojení liberalismu a demokracie podle Schumpetera. Text: Schumpeter: Kapitalismus, socialismus a demokracie, kap 22 Jiná teorie demokracie, odd. 1 Konkurenční boj o politické vedení.
12) Spojení liberalismu a demokracie podle Urbinati. Text: Urbinati: On the meaning of the „crisis of democracy“, Paper 2015, odd.
2. Three perspectives in interpreting democracy.
Liberalismus tvoří hlavní proud moderního západního politického myšlení, který je směrodatný dodnes, jakkoli se v poslední době zvedá nová vlna antiliberalismu, což je o důvod více se tímto tématem zabývat. Liberalismus nicméně čelil kritice od svého vzniku.
V semináři rozebereme tři spory o liberalismus, které liberalismus doprovázely, přispěly k jeho proměně a při tom obohatily evropskou politickou tradici. Liberalismus, který nabízí pojmy, hodnoty a přesvědčení politickým aktérům, aby mohli formulovat své cíle a našli cesty, jak je realizovat, bývá chápán jako ideologie.
Tohoto východiska se budeme držet, ale zaměříme se na významné politické myslitele, kteří liberální politické koncepty formulovali systematicky v podobě politických teorií a klíčovým pojmům tak dávali směrodatný význam. Ukážeme si, jak konceptuálně rozmanitá je sama liberáln í teorie, dále se seznámíme s její kritikou v marxismu, polemikou v republikanismu a s úskalím liberalismu v demokratické teorii.