Předmět bude zpracovávat následující témata. Aktuální program včetně četby bude vyvěšen v Moodlu pod jménem předmětu.
1. Problém s „ideologií“
2. Ideologie a osvícenství
3. Marxistická kritika ideologie
4. Post-marxistické pojetí ideologie (Gramsci, Althusser)
5. Ideologie jako předmět sociologie vědění (Manhheim)
6. Masové ideologie a modernizace
7. Konec ideologie?
8. Neoliberalismus a ideologie
9. Současné ideologické střety
10. Vynalézání tradice
11. Tradicionalismus a konzervativismus
Tématem předmětu pojem ideologie. Politické doktríny se často označují jako ideologie a 20. století zase jako "věk ideologií". Vyčerpání a konec ideologií byly od 80. let několikrát ohlašovány. "Ideologické" boje se v posledních letech znovu vedou s novou vervou a v globálním měřítku, přičemž jejich společným tématem je často "tradice". Jak chápat tento rozpor?
Pojem ideologie je mnohoznačný. Jako hodnotící či pejorativní výraz se používá pro označení mocenských projektů a utopických vizí; v neutrálním pojetí se ideologiemi za druhé nazývají více či méně koherentní soubory politických idejí; za třetí se pojem ideologie používá pro kritickou analýzu fungování různých institucí.
Hlavním cílem předmětu bude kriticky zhodnotit pojem "ideologie" jako předmět teoretických, ale aktuálních debat, a na základě četby vypracovat analyticky použitelné pojetí "ideologie" pro zkoumání akutálních témat. Vedlejším cílem předmětu bude použít tuto kritickou perspektivu pro analýzu referencí k tradici" v současných politických doktrínách.
Předmět se bude odvíjet ve třech částech.
První část bude věnována seznámení se vývojem pojmu "ideologie" - v kontextu osvícenství, marxistické a post-marxistické kritiky, a sociologie vědění 20. století.
Druhá část se bude zajímat o reflexi modernizačních ideologií 20. století.
Třetí část se bude zabývat "tradicí" v současných debatách.
Četba bude k dispozici v moodlu.