1. Repetitorium základních otázek forenzní psychologie. Kontinuita psychologických služeb ve forenzní oblasti. Definice a obsah předmětu Historie penitenciární psychologie a její vývoj u nás. Koncepční záměry vezeňství v ČR. Vězeňský personál - psychologický výběr, poradenství výcvik Organizační a obsahová struktura výkonu vazby - právní rámec. Úkoly psychologa ve vazební věznici.
2. Exkurze ve vazební věznici
3. Reflexe na prostředí vazební věznice. Penitenciární psychologická diagnostika, klasifikace odsouzených - vývoj, kriteria Osobnost odsouzených, přehled typologických přístupů. Diferenciace metod zacházení s odsouzenými, psychologické a pedagogické aspekty. Metody obecné a speciiální. Práce s kazuistikami (prezentace psychologických vyšetření odsouzených a návrhy studentů na resocializační programy. Organizační a obsahová struktura výkonu trestu odnětí svobody - právní rámec.
4. Exkurze ve věznici
5. Reflexe na vězeňské prostředí. Sociální klima ve vězení - kriminální subkultura, prizonizace. Psychopatologické projevy odsouzených - diagnostika a terapie (sexuální deviace, alkoholismus a jiné toxikomanie). Krizové stavy odsouzených (agresivita, šikana, sebepoškozování, vzpoury), psychologická intervence a poradenství. Výjimečné tresty.
6. Exkurze ve věznici pro odsouzené ženy
Cílem kurzu je podat studentům jednak informace o teoretických základech předmětu, jednak zprostředkovat poznání konkrétní praktické činnosti penitenciárn ích psychologů a alespoň krátkodobě zažít atmosféru vazební věznice a věznice pro výkon trestu odnětí svobody. Obsah kurzu úzce souvisí s přípravou studentů pro jejich event. zařazení v podmínkách penitenciární praxe.
Proto nedílnou součástí výuky je organizace stáží studentů ve vězeňském prostředí a vedení diplomových a doktorandských prací s penitenciární tématikou.