Úvodní témata předmětu jsou zaměřena na obecnější otázky a směřují k pochopení základních mechanismů a principů působení a percepce bolesti. Dále jsou témata zaměřena na specifické otázky psychogenní bolesti a metod a možností psychodiagnostiky v hodnocení bolesti a bolestivých stavů. Podrobně jsou dále probrány možnosti a metody psychologické podpory léčby a zvládání bolestivých stavů. 1.Etiologie a epidemiologie bolesti v psychologických souvislostech 2.Základní fyziologické a psychologické mechanismy bolesti 3.Akutní a chronická bolest a jejich psychologické souvislosti 4.Druhy bolesti (podle lokality a příčiny, komplexní bolestivý regionální syndrom) 5.Vnímání a interpretace bolesti: psychologické souvislosti a interindividuální rozdíly 6.Psychogenní bolest a její psychologické souvislosti 7.Psychologické metody diagnostiky a hodnocení bolesti 8.Léčba bolesti - chirurgické a farmakologické, neuromodulace a jejich psychologické souvislosti 9.Psychologické metody a principy v léčbě bolesti 10.Management bolesti a behaviorální metody ve zvládání bolesti 11.Hypnotické, sugestivní a relaxační metody při zvládání bolesti 12.Další psychologické a psychoterapeutické metody v léčbě bolesti 13.Psychologická péče o osoby s akutní bolestí 14.Psychologická péče o osoby s dlouhodobou bolestí 15.Psycholog a psychologie v interdisciplinární péči o pacienty s bolesti.
Předmět se zaměřuje na psychologické souvislosti bolesti, jak na teoretické úrovni, tak na rovině praktických psychologických metod diagnostiky a zvládání bolesti. Kurz se zaměřuje na popis a vysvětlení základních fyziologických a psychologických mechanismů bolesti a jejího zvládání, podává přehled základních teorií, ale i moderních výzkumů v této oblasti.
Dále se podrobně zaměřuje na psychologické otázky a souvislosti bolesti. Detailně jsou tak probrány psychické mechanismy a vlastnosti, které ovlivňují percepci, zpracování a zvládání bolesti. Samostatný blok je věnován otázkám diagnostiky bolesti, kde studenti získají přehled o metodách a způsobech hodnocení a diagnostiky bolesti. Pozornost je věnována též otázce diferenciální diagnostiky psychogenní bolesti.
Návazně se studenti seznámí se základními psychologickými metodami používanými při léčbě a podpoře zvládání bolesti s důrazy na metody sugestivní a relaxační, behaviorální, ale i moderní metody jako např. metody biologické zpětné vazby apod. Důležitou součástí předmětu je návštěva v Centu léčby bolesti 1. LF UK, která pomůže pochopit léčbu bolesti v jejích nejširších klinických souvislostech, ale poukáže i na význam psychologické péče v interdisciplinárním přístupu v léčbě bolesti.
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.