Charles Explorer logo
🇨🇿

Náboženství Slovanů II

Předmět na Filozofická fakulta |
ARL100122

Sylabus

Letní semestr: Slovanské pohanství po christianizaci

1)   Christianizace Slovanů: historický a teoretický přehled; koncept přežitků a dvojvěří; synkretismus

2)   Běsi, víly a upíři I: problematika tzv. „nižší mytologie“

3)   Běsi, víly a upíři II: slovanští démoni a numinózní bytosti (klasifikace podle míst výskytu) + lidové pojetí světců

4)   Běsi, víly a upíři III: druhý oltář pro Roda a Rožanice; postava Rod jako pohanské božstvo?

5)   Rekonstrukce kosmologie I: kosmogonie, sociogonie, etnogonie

6)   Rekonstrukce kosmologie II: antropogonie, antropologie a thanatologie (pojetí narození, života a smrti, koncepce zásvětí, funerální praktiky)

7)   Rekonstrukce kosmologie III: kult předků a představy o revenantech

8)   Rituál I: lidové slavnosti („pohanský“ prvek her, hostin, svateb; roční rituální cyklus a výroční slavnosti)

9)   Rituál II: lidová magie (magie vs. náboženství; druhy magie; konkrétní praktiky – zaklínadla, parafernálie ad.)

10)  Rituál III: divinační praktiky (věštění před christianizací a po ní)

11)  Mytologická rezidua v literárních látkách I: historizace mýtů vs. mytizace historie v podáních o nejstarších dějinách jednotlivých slovanských etnik

12)  Mytologická rezidua v literárních látkách II: otázka rekonstrukce slovanské mytologie; rezidua bájesloví v lidové slovesnosti (byliny, junácké písně, mytologické pověsti a kouzelné pohádky)

13)  Slovanské novopohanství (rodnověří) v ČR a na Slovensku

Anotace

Úvodní kurz představí základní obrysy náboženské kultury starých Slovanů – slovanského pohanství. Cílem druhého semestru je představit proměny slovanského symbolického systému v dobách po oficiální christianizaci. Bude se tedy věnovat nejen problematice samotné změny náboženských soustav, ale zejména jejich prolínání, synkretismu. To budeme sledovat zejména na úrovni folklorních numinózních postav (tzv. lidová démonologie), v otázce možností rekonstrukce slovanské mytologie a kosmologie, ale i na úrovni rituálního jednání (magie, divinační praxe, lidové slavnosti, svatby, pohřby). Závěr semestru bude věnován otázce historizace mýtů v podáních o nejstarších dějinách jednotlivých slovanských etnik a reziduím bájesloví i rituálu v lidové kultuře, zejména v lidové slovesnosti (epos, pohádky, pověsti, lidové pojetí světců).

Přednáška je určena studentům a studentkám religionistiky, ale může být vhodná též pro posluchače slavistiky, historických oborů, etnologie či pravěké a středověké archeologie.