1. Teologie: antropomorfní a zoomorfní reprezentace božství, výtvarná, matematická a astrální symbolizace božství, sociomorfní reprezentace panteonu, otázka božské přítomnosti.
2. Kosmologie: kosmogonie (přehled starších sumerských a typologizace akkadských koncepcí), kosmografie, osud (šímtu) jako řád světa, kolektivní eschatologie (zánik světa podle Béróssova podání).
3. Antropologie: antropogonie, hmotná a nehmotná složka lidské osobnosti, úděl člověka, hamartologie, etika, rituální čistota, vztah lidství - božství, kategorie tzv. "osobního" božstva.
4. Thanatologie: smrtelnost jako základní charakteristika lidství, "duchové zemřelých" (etemmu) a jejich posmrtný úděl, obraz podsvětí.
5. Bohoslužebné prostory: chrámové komplexy (bít ili) a věže (ziqqurratu), jejich funkce, dispozice, orientace, výbava.
6. Bohoslužební aktéři: společenský status, otázka dědičného kněžství, intronizace, hierarchie chrámového kléru, jednotlivé sacerdotální stavy, kněžství žen.
7. Bohoslužebné symboly: výtvarné idoly, standarty a emblémy, absence archeologické evidence a její možné příčiny, ontologický status bohoslužebných symbolů.
8. Bohoslužebné úkony: intronizace idolů (tzv. mís‑pí‑rituály), jejich purifikace a zdobení, revokace hierogamie, obětní praxe, adorace (liturgická recitace hymnů, zpěv, hudba a tanec), rituální gesta.
9. Bohoslužebné slavnosti: lokální platnost liturgických kalendářů, obecné rysy (přinášení obětí, obecenstevní hodokvas, procesní praxe), příklad: novoroční svátek akítu a revokace kosmogonie.
10. Divinace: úřad věštce a proroka, jejich společenský status, božšká garance deduktivní divinace (Šamaš, Adad, Ea, Ištar), základní typy technické (astromancie, chronomancie, teratomancie, iatromancie, fyziognomancie, splanchnomancie, libanomancie, aleuromancie, kléromancie, klédónomancie, oniromancie atd.) a intuitivní mantiky, literární proroctví.
11. Magie a exorcismus: ášipútu a její verbální (zaříkávání, zlořečení a dobrořečení) a gestická složka, sbírky Šurpu a Maqlû, přísaha.
12. Přechodové rituály: narození, adopce a její anulování, otázka iniciace do dospělosti, sňatek a jeho anulování (rozluka), exkomunikace, pohřeb.
Základní přehled dějin, mytologie a rituálu náboženství Babylónie a Asýrie (pokračování). Cílem kursu je zprostředkovat základní informace o semitské vrstvě náboženských kultur starověké Mezopotámie. U nesemitských (především sumerských) prvků se výklad zastavuje pouze okrajově, z kontextuálních d ůvodů.
Přednáška se postupně obírá dílčími aspekty východosemitské teologie (pojetí božství, systemizace panteonu), kosmologie (vznik a zánik světa, osud jako kosmický řád, obraz světa), antropologie (stvoření člověka, jeho úděl, thanatologie). Kurs je ukončen přehledem asyrsko-babylónského kultu: bohoslužebné prostory, kněžské stavy a jejich kompetence, bohoslužebné symboly, bohoslužebné úkony, nejdůležitější svátky, technická a intuitivní divinace, magie a exorcismus, přechodové rituály a kult předků.