1. Zásady vědecké práce oproti publicistice a beletrii, práce s informací. Styly jednotlivých výstupů.
2. Zásady vědecké práce v textech. Citace a plagiáty.
3. Abstrakt, klíčová slova, recenzované časopisy.
4. Etické aspekty výzkumu a publikace
5. Etické aspekty v jednotlivých subdisciplínách romistiky, příklady z terénu
1.6. Etické aspekty v jednotlivých subdisciplínách romistiky, příklady z terénu
2.7. Etické aspekty v jednotlivých subdisciplínách romistiky, příklady z terénu
3.8. Zásady pobytu v terénu, zejména v tradičních romských komunitách
9. Fonetika a fonemika a obdoba tohoto protikladu v antropologii - etická a emická perspektiva10. Základy záznamu zvuku a obrazu
11. Přepis a zpracování nahrávek, technické a etické zásady práce s databází romských nahrávek.
12. Diskuse, opakování
Předmět seznámí posluchače – tam, kde je to nutné, formou přímé výuky, jinak formou odkazů – se základními metodami a návyky studentské a odborné činnosti. Dále se věnuje metodám práce s nahrávací technikou, která je v romistice velice podstatná, standardu přepisu nahrávek, který v romistice platí, citacím a práci s literaturou a jinými prameny. Absolvent předmětu by se měl umět orientovat ve vysokoškolském prostředí, vyhledávat informace v knihovnách a na internetu a umět se v nich základním způsobem orientovat a zpracovávat je. Dále by měl umět bez vážnějších problémů pořídit nahrávku na poloprofesionálním zařízení. Získá rovněž přehled o základních rysech vědeckých výstupů. Důraz je kladen na výzkumnou a publikační etiku, jejíž aspekty studentům přiblíží i hosté z různých oblastí romistiky, kteří budou diskutovat své terénní zkušenosti a etická dilemata, na která narazili..
Podmínkou atestace je jednak referát, přiřazující odůvodněně vybraný text s romskou tematikou do jednoho ze 3 stylů (uměleckého, publicistického nebo vědeckého) + úspěšné splnění písemného testu ze všech dalších hlavních témat předmětu.