Ruština je slovanský jazyk s největším počtem mluvčích, ruština je nejrozší řenější slovanský jazyk jako jazyk cizí, ruština běžně zastupuje slovanské jazyky v obecně-lingvistické literatuře ... Je ruština typický slovanský jazyk? Nebo je naopak jazyk, který vykazuje mnoho zvláštností oproti jiným slovanským jazykům? Jak se to zjišťuje? Je vše společné všeslovanské? Čím jsou způsobeny rozdíly? Hraje úlohu jazykový kontakt? Je ruština ovlivněna areálově blízkými jazyky, ugrofinskými, tureckými?
Témata:
- Morfologický systém ruštiny, fenomény kongruence a nominalizace (Pražská typologie)
- Fenomény slovosledu (Kalifornská typologie)
- Syntax mentálních predikátů, posesivní rezultativa a perfekta, externí posesory, participiální pasivum, komparativní konstrukce, tázací věty (areálová typologie evropských jazyků)
Atestace se bude udělovat na základě aktivní účasti.
Prozatímní minimální bibliografie
Barnetová, V. et al. 1979. Russkaja grammatika I-II. Praha.
Bátori, I. 1980. Russen und Finnougrier. Kontakt der Völker und Kontakt der Sprachen. Wiesbaden (Veröffentlichungen der Societas Uralo-Altaica 13)
Běličová, H., Uhlířová, L. 1996. Slovanská věta. Praha. (Slavistické monografie. Řada lingvistická 3)
Croft, W. 1995. Modern Syntactic Typology. In: Shibatani, M., Bynon, T. (eds.): Approaches to Language Typology. Oxford, 85-144.
Haspelmath, M. 1998. How young is Standard Average European? Language Sciences 20, 271-287.
Mrazek, R. 1990. Sravniteľnyj sintaksis slavjanskich literaturnych jazykov. Brno. (Spisy Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Filozofická fakulta 289)
Skalička, V. 19812. Lingvistické čítanky. III. Typologie 1. Ed. B. Palek. Praha
Švedova, N. Ju. et al. 1980-1982. Russkaja grammatika I-II. Moskva.
Veenker, W.1968. Die Frage des finnougrischen Substrats in der russischen Sprache. Bloomington. (Uralic and Altaic Series 82)
Podrobnější bibliografie bude k dispozici při zahájení výuky.