Cíle kurzu: Cíle poznatkové: Posluchač se seznámí se základním normami regulující regionální sociální politiku a správu v ČR. Dále se posluchač seznámí s postupy, jimiž se regionální sociální správa realizuje. Cíle podporující kompetence: Výuka sociální správy seznamuje studeny se sociálními dávkami a službami, které se v regionu poskytují, a učí je kde a jak o tyto dávky a služby žádat. Posluchač se naučí rozumět procesům regionální sociální správy veřejnoprávní. Naučí se sestavovat plány a program a formulovat projekty, získávat zdroje a používat nástroje v sociální a zdravotnické oblasti. Předpoklady ke vstupu do kurzu: Absolvování kurzu ?Úvod do práva", ?Úvod do sociální politiky" a ?Teorie sociální politiky" a ?Sociální správa". Rozpis témat přednášek, cvičení a seminářů:
1) Pojmy a systém výkladu (Tomeš) Vysvětlit pojmy sociální politika, region, obec, druhy pravomocí a kompetencí, sociální soudržnost regionu, sociální vyloučenost. Systém výkladu: vysvětlit obsah a proces tvorby sociální politika samosprávných celků.
2) Regionální politika EU (Tomeš) Sociální cíle EU. Regionální politika EU v primárních a sekundárním právu EU. Vazby na politiku Rady Evropy.
3) Stát a samospráva - dělba rolí v sociální ochraně (Tomeš) Obsah veřejnoprávní sociální politiky. Role státu v sociální ochraně. Dělba kompetencí a odpovědnosti. Dvojrole krajů a obcí.
4) Krajské sociální politiky (Víšek) Vlastní sociální politika krajů. Přenesená působnost - kraje jako regionální orgány ústřední moci státu. Role krajů vůči obcím.
5) Obecní sociální politika (podle velikosti obcí) (Víšek) Vlastní sociální politika obcí. Přenesená působnost - obce jako místní orgány ústřední moci státu.
6) Jak tvořit regionální (krajskou a obecní) sociální politiku (Víšek) Popsat proces - poznání, identifikace problémů, stanovení cílů, definice cílových kohort občanů, financování.
7) Sociálně demografická a sociálně ekonomická analýzy (Víšek) Dostupná data, datová obslužnost, metody výzkumu sociálních potřeb, sociálního klimatu a prostředí. Další zdroje informací.
8) Detekce sociálních problémů a rizik (Víšek) Analýza statistických a sociologických informací. Identifikace konkrétních sociálních problémů kraje, obce. Interpretace získaných poznatků. Detekce problémů (v konkrétním geografickém umístění). Identifikace rizik, které problémy představují.
9) Vymezení cílových skupin (Víšek) Chudí a nezaměstnaní, n ízko-příjmové rodiny, děti v krizi, zdravotně postižení a senioři, etnické menšiny, bezdomovci, skupiny závislých na drogách, alkoholu, hráčství. Oběti jevů: domácí násilí, prostituce, zneužívání a týrání, kriminalita. Uprchlíci a migrace.
10) Stanovení priorit, cílů a volby nástrojů (Víšek) Podle rozvahy o závažnosti rizik, stanovení priorit, vypracování strategie s identifikovanými cíly a cílovými kohortami obyvatel.
11) Sociální služby a dávky jako nástroje sociální politiky (Víšek) Normativy. Intervence. Sociální práce a kurátoři. Dobrovolnictví. Kompetence tvořit nástroje na jednotlivých stupních samosprávy.
12) Hledání zdrojů a spojenců (Víšek) Financování. Sponzorství. Fund raising. Využití Evropských strukturálních fondů. Spojenci: obyvatelstvo, media, nestátní organizace. Literatura: Jde o nové téma, které vzniklo v souvislosti s reformou státní správy a skripta se teprve píší. Zatím se budou používat komentáře k zákonům, vydávanými nakladatelstvím Linde a interní materiály Národního centra sociální studií, které pracuje na problémech regionální sociální politiky. Podmínky udělení atestace: Seminární práce - vypracování sociálního plánu konkrétní obce.- max. 6 bodů Písemná zkouška znalostí - max. 8 b., Výborně = 14 bodů, velmi dobře = 11 bodů, dobře = 8 bodů
Řízení regionální sociální politiky
Cílem kurzu je naučit studenty tvořit a realizovat sociálně politické programy a plány obcí a krajů.