Charles Explorer logo
🇨🇿

Metody SP - Pokročilá případová a skupinová sociální práce I

Předmět na Filozofická fakulta |
ASC51P209

Sylabus

Metody sociální práce - pokročilá případová a skupinová práce ASC51P209 + ASC51P210 garant: PhDr. Olga Havránková Katedra SOCP FF UK, magisterské studium dotace: 1/2, závěrečná atestace Z Cíle kurzu poznatkové: posluchači prohloubí svou znalost případové práce jako důležité metody sociální práce, budou se jí zabývat v různých souvislostech. Rovněž budou prohlubovat své znalosti sociální práce se skupinou a budou uvažovat a diskutovat o různých přístupech, jejich vhodnosti pro rozmanité cílové skupiny i o možnostech a limitech skupinové práce. Cíle podporující kompetence: posluchači rozvinou schopnost pracovat s případem, vidět důležité okolnosti a souvislosti případu, spolu s klientem vytvářet plán spolupráce a formulovat cíle této spolupráce, budou se učit rozpoznávat a podporovat kompetence klienta a jeho schopnost využívat vlastních možností. Zároveň budou pracovat na rozvoji své kapacity klienta akceptovat a respektovat. Dále se seznámí s indikací skupinové práce, budou se učit rozpoznávat projevy skupinové dynamiky a budou hledat možnosti adekvátníchintervencí skupinového pracovníka. Seznámí se s některými technikami ve skupinové práci využívanými. Obsah přednášek: V zimním semestru tohoto kurzu se budeme zabývat případovou prací. Posluchači se propojují své znalosti metod sociální práce se znalostmi psychologickými a sociologickými a učí se orientovat v síti sociálních služeb v relevantní oblasti. V letním semestru bude předmětem zájmu práce se skupinou. Přednášená problematika je členěna do 24 tématických okruhů, které současně představují okruhy otázek ke zkoušce. K přípravě ke zkoušce by měli posluchači využít nejen vlastních poznámek a zkušeností z přednášek i ze cvičení, ale aktivně se věnovat studiu doporučené literatury.

1. Případová práce, její fáze, struktura pomoci.

2. Eganův systém tří stupňů v devíti krocích.

3. Komunikace s klientem.

4. Rozhovor jako základní metoda spolupráce.

5. Práce se základními vývojovými fázemi podle Alberta Pessa.

6. Transformace transakčního trojúhelníku závislosti v trojúhelník autonomie.

7. Principy komunikační terapie, systemické terapie a transakční anylýzy.

8. Principy kognitivně behaviorální terapie, gestalt terapie a hlubinných přístupů.

9. Metody práce s lidmi se speciálními potřebami (komunikace s neslyšícími, nevidomými, s lidmi s mentálním postižením, s lidmi s demencí).

10. Specifika práce s romskými klienty.

11. Komunikace s dětmi a dospívajícími.

12. Metody sociální práce se seniory.

13. Práce se skupinou jako metoda sociální práce. Komunikace ve skupině.

14. Význam a možnosti využití skupiny v oblasti sociální práce.

15. Skupinové činnosti (cílové a hraniční funkce, intervenční procesy ve skupinách, vývoj skupiny)

16. Typologie léčebných a úkolových skupin

17. Socializační skupiny

18. Psychoterapeutické skupiny

19. Směry a přístupy ve skupinové práci.

20. Eklektické pojetí skupinové sociální práce

21. Úskalí skupinové práce

22. Svépomocné a podpůrné skupiny a role sociálního pracovníka v nich.

23. Skupinová sociální práce v různých typech sociálních služeb (domov pro seniory, azylový dům..)

24. Skupinová práce se specifickými tématy (např. domácí násilí, odlišnosti). Doporučená literatura Erikson, E.H.: Osm věků člověka Kopřiva, K.: Lidský vztah jako součást profese Kratochvíl, S.: Úvod do psychoterapie Matoušek, O. a kol.: Metody a řízení sociální práce Matoušek, O. a kol.: Základy sociální práce Millerová, A.: Dětství je drama Rieger, Z.: Loď skupiny. Konfrontace, Hradec Králové. Rogers, C. R.: Způsob bytí Říčan, P.: Cesta životem Svatošová, M.: Hospice a umění doprovázet Yalom, I. D.: Teorie a praxe skupinové psychoterapie. Konfrontace, Hradec Králové. Vymětal, J.: Úvod do psychoterapie Požadavky k atestaci Kazuistika vybraného případu (s důrazem na využité metody práce a na zachycení změny Esej - Vybrané téma o sociální skupinové práci Test znalostí