Úvod do mediace - ASCK100141 povinně volitelný předmět - Bc. přednášející: PhDr. H. Pazlarová, Ph.D. časová dotace: 1/1 atestace: zápočet počet kreditů: 3 Kurz seznámí účastníka s principy a cíli mediace. Studenti se dovědí vybrané informace o využití mediace u nás a v zahraničí. Získají informace o procesu a jednotlivých fázích mediace a zasadí si poznatky z teorie komunikace a konfliktu do kontextu mediace. Procvičí techniky aktivního naslouchání, zúčastní se modelových mediačních kauz a seznámí se s rolí mediátora. Každé teoretické téma je vždy doplněno nácvikem, kurz je zaměřen na budování praktických kompetencí účastníků.
1. Co je mediace?
2. Komunikace v kontextu mediace
3. Využití technik aktivního naslouchání v mediaci
4. Konflikt v kontextu mediace
5. Fáze mediace I
6. Fáze mediace II
7. Fáze mediace III
8. Mediační dohoda
9. Role mediátora a etický kodex
10. Těžkosti při vedení mediace a způsoby řešení
11. Rodinná mediace
12. Interkulturní mediace Výstupní znalosti a způsob jejich prověření: Student zná principy a cíle mediace. Zná fáze mediace a rozumí roli mediátora. Znalosti jsou ověřeny formou písemného testu. Výstupní dovednosti a způsob jejich prověření: Student umí rozlišit kauzy ne/vhodné k mediaci. Umí klientovi představit mediaci a vysvětlit její výhody. Student si zlepší svoje komunikační kompetence, zejména používání technik aktivního naslouchání. Dovednosti jsou průběžně ověřovány při cvičeních a řešení modelových kauz. Vzhledem k povaze kurzu je vyžadována přímá aktivní účast studentů v rozsahu min. 80 %. Studijní literatura: Šišková, T. Facilitativní mediace. Praha: Portál.
2012. Šišková, T. Průvodce rodinnou mediací. Praha: Portál.
2016. Holá, L. Mediace, způsob řešení mezilidských konfliktů, Praha: Grada, 2003 Matoušek, O. Metody a řízení sociální práce, Praha: Portál, 2003 Štern, P. a kol. Probace a mediace, Praha: Portál, 2010