Charles Explorer logo
🇬🇧

Synchronic Structure of the Areal Language II - Slovak

Class at Faculty of Arts |
ASE100010

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Věta a výpověď. Přístupy ke zkoumání větné stavby.

2. Syntagma, její výstavba a zapojení ve struktuře věty.

3. Morfologie a syntax ? slovní druhy a větné členy.

4. Sloveso a sémantická stavba věty. Nominalizace, hierarchizace.

5. Modálnost.

6. Souvětná a nadvětná syntax.

7. Slovo jako jednotka lexikální roviny jazykového systému. Lexikální význam jako obsahová stránka jazykového znaku. Arbitrárnost a motivovanost. Zvuková, sémantická, slovotvorná motivace.

8. Významová struktura slova. Asymetrický dualizmus jazykového znaku. Polysémie, homonymie, synonymie.

9. Slovotvorná struktura slova. Slovotvorné postupy a slovotvorné typy. Produktivnost a synchronní konkurence slovotvorných typů. Slovotvorná paradigma.

10. Slovotvorný a lexikální význam. Lexikální konektivita. Změny významu slova. Frazeologie.

11. Substantivní, adjektivní a verbální derivace.

12. Diferenciace slovní zásoby ze sémantického hlediska (monosémická ? polysémická slova, homonyma, synonyma, antonyma). Lexikálně sémantická paradigmatika.

13. Diferenciace slovní zásoby ze stylového, sociálního, teritoriálního, časového hlediska, z hlediska expresivity, původu, frekvence. Lexikografické zpracování slovní zásoby.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem přednášky je seznámit studenty se základními okruhy otázek syntaxe a slovní zásoby dnešního spisovného slovenského jazyka. Náplň první části výuky tvoří výklad o podstatě věty, syntagmatice, větných členech, gramatickém a sémantickém principu v stavbě věty a hierarchizaci větné stavby.

V lexikální části se pozornost zaměřuje na problematiku slova jako jazykového znaku, jeho arbitrárnost a motivovanost s koncentrací na slovotvorně motivovaná slova a derivaci, diferencované přístupy k lexikální sémantice, paradigmatické vztahy v slovní zásobě, diferenciaci slovní zásoby z různých hledisek a její lexikografické zpracování.