1. Vznik a počátky polského středověkého státu. 2. Vznik a počátky Uherského království. 3. Velkomoravská (slovanská) tradice a její role při formování uherské společnosti. 4. Pokusy o polské národní a státní sjednocení ve 14. století. 5. Uhry jako kořist dynastií ve 13. až 15. století. 6. Polsko za vlády Jagellovců a polsko-litevská personální unie. 7. Moháč ?mezník v slovenských, uherských a středoevropských dějinách. 8. Důsledky osmanské expanze v regionu střední Evropy. 9. Polsko od roku 1648 do jeho rozdělení v 18. století. 10. Kulturní a sociální vývoj na území Uher v 18. století. Vzdělanost, školství, kultura a umění novověku. 11. Kulturní a sociální vývoj na území Polska do jeho rozdělení v 18. století. Vzdělanost, školství, kultura a umění novověku. 12. Hospodářská situace na území Uher na konci 18. století. 13. Hospodářská situace na území Polska na konci 18. století.
Informace
Cílem přednášky je analyzovat proces etablování etnických a národních celků ve středoevropském regionu od 10. století do konce 18. století. Součástí výuky budou dílčí přednášky o klíčových etapách ve vývoji polských, maďarských
(uherských) a slovenských (uherských) dějin v tomto časovém období. Přednáška studentům poskytne přehled základních problémů národních dějin, ale zejména studentům na základě komparace ukáže základní politické, hospodářské a kulturní procesy ve vývoji etnik a národů ve středoevropského regionu od 10. století do konce 18. století. Studenti si k této základní přednášce v průběhu studia mohou zvolit z nabídky dalších dílčích specializačních přednášek, postihujících detailně vývoj příslušných středověkých států - Polského království, Uherského království (Slovenska).