Charles Explorer logo
🇨🇿

Základní etapy historického vývoje střední Evropy od středověku do konce 18. století

Předmět na Filozofická fakulta |
ASE100019

Sylabus

1. Vznik a počátky polského středověkého státu. 2. Vznik a počátky Uherského království. 3. Velkomoravská (slovanská) tradice a její role při formování uherské společnosti. 4. Pokusy o polské národní a státní sjednocení ve 14. století. 5. Uhry jako kořist dynastií ve 13. až 15. století. 6. Polsko za vlády Jagellovců a polsko-litevská personální unie. 7. Moháč ?mezník v slovenských, uherských a středoevropských dějinách. 8. Důsledky osmanské expanze v regionu střední Evropy. 9. Polsko od roku 1648 do jeho rozdělení v 18. století. 10. Kulturní a sociální vývoj na území Uher v 18. století. Vzdělanost, školství, kultura a umění novověku. 11. Kulturní a sociální vývoj na území Polska do jeho rozdělení v 18. století. Vzdělanost, školství, kultura a umění novověku. 12. Hospodářská situace na území Uher na konci 18. století. 13. Hospodářská situace na území Polska na konci 18. století.

Informace

Anotace

Cílem přednášky je analyzovat proces etablování etnických a národních celků ve středoevropském regionu od 10. století do konce 18. století. Součástí výuky budou dílčí přednášky o klíčových etapách ve vývoji polských, maďarských

(uherských) a slovenských (uherských) dějin v tomto časovém období. Přednáška studentům poskytne přehled základních problémů národních dějin, ale zejména studentům na základě komparace ukáže základní politické, hospodářské a kulturní procesy ve vývoji etnik a národů ve středoevropského regionu od 10. století do konce 18. století. Studenti si k této základní přednášce v průběhu studia mohou zvolit z nabídky dalších dílčích specializačních přednášek, postihujících detailně vývoj příslušných středověkých států - Polského království, Uherského království (Slovenska).