Charles Explorer logo
🇬🇧

Historical Development of Central Europe in the 20th Century

Class at Faculty of Arts |
ASE100031

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Cílem výuky je posluchače ve třech dílčích přednáškových cyklech (Dějiny Slovenska 20. století, Dějiny Polska 20. století, Dějiny Maďarska 20. století) seznámit se základními vývojovými tendencemi slovenských, polských a maďarských dějin 20. století (od r. 1918 do současnosti). Posluchačům jsou prezentovány nejvýznamnější etapy v rámci příslušných národních dějin zvoleného jazyka A (slovenština, polština, maďarština), ale posluchač zároveň získává základní poznatky o dějinném vývoji bezprostředně sousedících etnik (národů).

Tento komparativní přístup je významným předpokladem k snadnějšímu porozumění a reflexi historického vývoje dějin středoevropského prostoru ve 20. století. * Dějiny Polska 20. století Vyučující: doc. PhDr.

Petr Kaleta, Ph.D. Cílem přednášky je podat komplexní obraz nového poválečného Polska od počátku první světové války až do 90. let 20. století, nejen z hlediska politických dějin, ale i z hlediska hospodářského a kulturního vývoje. Důraz je v přednáškách položen i na postavení národnostních a etnických menšin (Ukrajinci, Bělorusové, Židé, Kašubové aj.) v meziválečném i poválečném Polsku.

Předmětem přednášky je polská účast ve druhé světové válce, následné nové uspořádání hranic a vývoj PLR. Nezbytnou součástí cyklu jsou i česko-polské vztahy ve 20. století (včetně hraničního sporu o Těšínsko, Oravu a Spiš) a závěrečnou část cyklu tvoří přednášky o poválečném komunistickém Polsku až po změny na přelomu 80. a 90. let a nástin vývoje na konci 20. století. 1.

Polsko za první světové války. 2. Poválečné uspořádání. 3.

Národnostní otázka v Polsku. 4. Polské poválečné konflikty o hraniční území. 5.

Poláci ve druhé světové válce. 6. Polská kultura ve 20. století. 7.

Polsko v prvních poválečných letech. 8. Socialistické Polsko. 9.

Polsko 50. let. 10. Osmdesátá léta a polská opozice. 11.

Polsko 90. let 20. století. 12. Polský průmysl a zemědělství, administrativní členění. 13.

Důležité osobnosti česko-polských kontaků ve 20. století. * Dějiny Maďarska 20. století Mgr. et Mgr. Andrej Tóth, Ph.D.  Cílem přednášky je seznámit studenty se základními politickými, sociálně-ekonomickými a kulturními tendencemi ve vývoji Maďarska od roku 1918 do pádu totalitního režimu na přelomu 80. a 90. let 20. století.

Přednáška studentům umožní seznámit se s interpretací maďarských dějin 20. století na základech komparace výkladu české, slovenské a maďarské historiografie. Studenti budou seznamováni s problematikou v souvislostech politického vývoje středoevropského regionu tak, aby dokázali porozumět specifikům vývoje maďarské společnosti ve 20. století. 1.

Zrození versailleského mírového systému. 2. Trianonské Maďarsko ve 20. letech - základní rysy vnitro- a zahraničněpolitického vývoje. 3.

Trianonské Maďarsko ve 30. letech. 4. Maďarské revizní programy - přehled. 5.

Maďarsko jako satelit Německa (1939-1945). 6. Místo Maďarska v koncepcích velmocí o poválečném uspořádání Evropy. 7.

Maďarsko v období tzv. lidových demokracií (1945-1948). 8. Maďarsko v období Rákosiho diktatury (1949-1956). 9.

Revoluce 1956. 10. Hlavní rysy maďarského modelu socialismu (krize maďarského modelu socialismu). 11.

Maďarské reformní programy; zrod občanské společnosti v Maďarsku. 12. Změna režimu v Maďarsku, komparace s vývojem v Československu a Polsku. 13.

Základní rysy politického a společenského vývoje v Maďarsku po roce 1990. * Dějiny Slovenska 20. století Vyučující: Mgr. Marek Junek, Ph.D.  Cílem přednášky je seznámit posluchače s politicko-společenským a hospodářským vývojem Slovenska od vzniku samostatného států Čechů a Slováků v roce 1918 až do rozpadu Československa v roce 1993.

Přednáška poskytuje základní přehled o specifické problematice vývoje zejména v oblastech politického, hospodářského a kulturně-společenského vývoje slovenské společnosti. Důraz bude položen na osvojení a uvědomování si souvislostí s vývojem české společnosti, tzn. českého (československého) politického myšlení, hospodářství a kultury jako celku.

Posluchači budou v rámci přednášky seznámeni s dobovými specifiky konstituování slovenského národa jako samostatného společensko-politického a hospodářského celku v rámci společného státu, aby dokázali porozumět specifikům interpretace slovenských dějin 20. století a jejich dobovým a aktuálním reflexím ve 20. a 21. století. Vznik Československa a začleňování Slovenska a Podkarpatské Rusi do nového státu. Mírová konference v Paříži a stanovení hranic Slovenska.

Představy o uspořádání státu a postavení Slovenska v něm. Menšinová otázka v Československu a situace menšin na území státu.

Maďarské hnutí revize jako významný faktor slovenské (československé) vnitřní a zahraniční politiky. Základní trendy hospodářského vývoje na Slovensku.

Vznik Slovenské republiky a její politický systém. Domácí a zahraniční odboj, obnovení ČSR.

Politický vývoj na Slovensku v letech 1945-48. Slovenský společenský vývoj v 50. a 60. letech - reformní pokusy v 60. letech 20. století.

Období normalizace, slovenské opoziční hnutí. Listopadová revoluce a Slovensko (1989/1990).

Na cestě k rozpadu Československa (1990-1993).

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem výuky je posluchače ve třech dílčích přednáškových cyklech (Dějiny Slovenska 20. století, Dějiny Polska 20. století, Dějiny Maďarska 20. století) seznámit se základními vývojovými tendencemi slovenských, polských a maďarských dějin 20. století (od r. 1918 do současnosti). Posluchačům jsou prezentovány nejvýznamnější etapy v rámci příslušných národních dějin zvoleného jazyka A (slovenština, polština, maďarština), ale posluchač zároveň získává základní poznatky o dějinném vývoji bezprostředně sousedících etnik (národů).

Tento komparativní přístup je významným předpokladem k snadnějšímu porozumění a reflexi historického vývoje dějin středoevropského prostoru ve 20. století.