Charles Explorer logo
🇨🇿

Historický vývoj střední Evropy 20. století

Předmět na Filozofická fakulta |
ASE100031

Sylabus

Cílem výuky je posluchače ve třech dílčích přednáškových cyklech (Dějiny Slovenska 20. století, Dějiny Polska 20. století, Dějiny Maďarska 20. století) seznámit se základními vývojovými tendencemi slovenských, polských a maďarských dějin 20. století (od r. 1918 do současnosti). Posluchačům jsou prezentovány nejvýznamnější etapy v rámci příslušných národních dějin zvoleného jazyka A (slovenština, polština, maďarština), ale posluchač zároveň získává základní poznatky o dějinném vývoji bezprostředně sousedících etnik (národů).

Tento komparativní přístup je významným předpokladem k snadnějšímu porozumění a reflexi historického vývoje dějin středoevropského prostoru ve 20. století. * Dějiny Polska 20. století Vyučující: doc. PhDr.

Petr Kaleta, Ph.D. Cílem přednášky je podat komplexní obraz nového poválečného Polska od počátku první světové války až do 90. let 20. století, nejen z hlediska politických dějin, ale i z hlediska hospodářského a kulturního vývoje. Důraz je v přednáškách položen i na postavení národnostních a etnických menšin (Ukrajinci, Bělorusové, Židé, Kašubové aj.) v meziválečném i poválečném Polsku.

Předmětem přednášky je polská účast ve druhé světové válce, následné nové uspořádání hranic a vývoj PLR. Nezbytnou součástí cyklu jsou i česko-polské vztahy ve 20. století (včetně hraničního sporu o Těšínsko, Oravu a Spiš) a závěrečnou část cyklu tvoří přednášky o poválečném komunistickém Polsku až po změny na přelomu 80. a 90. let a nástin vývoje na konci 20. století. 1.

Polsko za první světové války. 2. Poválečné uspořádání. 3.

Národnostní otázka v Polsku. 4. Polské poválečné konflikty o hraniční území. 5.

Poláci ve druhé světové válce. 6. Polská kultura ve 20. století. 7.

Polsko v prvních poválečných letech. 8. Socialistické Polsko. 9.

Polsko 50. let. 10. Osmdesátá léta a polská opozice. 11.

Polsko 90. let 20. století. 12. Polský průmysl a zemědělství, administrativní členění. 13.

Důležité osobnosti česko-polských kontaků ve 20. století. * Dějiny Maďarska 20. století Mgr. et Mgr. Andrej Tóth, Ph.D.  Cílem přednášky je seznámit studenty se základními politickými, sociálně-ekonomickými a kulturními tendencemi ve vývoji Maďarska od roku 1918 do pádu totalitního režimu na přelomu 80. a 90. let 20. století.

Přednáška studentům umožní seznámit se s interpretací maďarských dějin 20. století na základech komparace výkladu české, slovenské a maďarské historiografie. Studenti budou seznamováni s problematikou v souvislostech politického vývoje středoevropského regionu tak, aby dokázali porozumět specifikům vývoje maďarské společnosti ve 20. století. 1.

Zrození versailleského mírového systému. 2. Trianonské Maďarsko ve 20. letech - základní rysy vnitro- a zahraničněpolitického vývoje. 3.

Trianonské Maďarsko ve 30. letech. 4. Maďarské revizní programy - přehled. 5.

Maďarsko jako satelit Německa (1939-1945). 6. Místo Maďarska v koncepcích velmocí o poválečném uspořádání Evropy. 7.

Maďarsko v období tzv. lidových demokracií (1945-1948). 8. Maďarsko v období Rákosiho diktatury (1949-1956). 9.

Revoluce 1956. 10. Hlavní rysy maďarského modelu socialismu (krize maďarského modelu socialismu). 11.

Maďarské reformní programy; zrod občanské společnosti v Maďarsku. 12. Změna režimu v Maďarsku, komparace s vývojem v Československu a Polsku. 13.

Základní rysy politického a společenského vývoje v Maďarsku po roce 1990. * Dějiny Slovenska 20. století Vyučující: Mgr. Marek Junek, Ph.D.  Cílem přednášky je seznámit posluchače s politicko-společenským a hospodářským vývojem Slovenska od vzniku samostatného států Čechů a Slováků v roce 1918 až do rozpadu Československa v roce 1993.

Přednáška poskytuje základní přehled o specifické problematice vývoje zejména v oblastech politického, hospodářského a kulturně-společenského vývoje slovenské společnosti. Důraz bude položen na osvojení a uvědomování si souvislostí s vývojem české společnosti, tzn. českého (československého) politického myšlení, hospodářství a kultury jako celku.

Posluchači budou v rámci přednášky seznámeni s dobovými specifiky konstituování slovenského národa jako samostatného společensko-politického a hospodářského celku v rámci společného státu, aby dokázali porozumět specifikům interpretace slovenských dějin 20. století a jejich dobovým a aktuálním reflexím ve 20. a 21. století. Vznik Československa a začleňování Slovenska a Podkarpatské Rusi do nového státu. Mírová konference v Paříži a stanovení hranic Slovenska.

Představy o uspořádání státu a postavení Slovenska v něm. Menšinová otázka v Československu a situace menšin na území státu.

Maďarské hnutí revize jako významný faktor slovenské (československé) vnitřní a zahraniční politiky. Základní trendy hospodářského vývoje na Slovensku.

Vznik Slovenské republiky a její politický systém. Domácí a zahraniční odboj, obnovení ČSR.

Politický vývoj na Slovensku v letech 1945-48. Slovenský společenský vývoj v 50. a 60. letech - reformní pokusy v 60. letech 20. století.

Období normalizace, slovenské opoziční hnutí. Listopadová revoluce a Slovensko (1989/1990).

Na cestě k rozpadu Československa (1990-1993).

Anotace

Cílem výuky je posluchače ve třech dílčích přednáškových cyklech (Dějiny Slovenska 20. století, Dějiny Polska 20. století, Dějiny Maďarska 20. století) seznámit se základními vývojovými tendencemi slovenských, polských a maďarských dějin 20. století (od r. 1918 do současnosti). Posluchačům jsou prezentovány nejvýznamnější etapy v rámci příslušných národních dějin zvoleného jazyka A (slovenština, polština, maďarština), ale posluchač zároveň získává základní poznatky o dějinném vývoji bezprostředně sousedících etnik (národů).

Tento komparativní přístup je významným předpokladem k snadnějšímu porozumění a reflexi historického vývoje dějin středoevropského prostoru ve 20. století.