Charles Explorer logo
🇨🇿

Teoretické základy literární vědy

Předmět na Filozofická fakulta |
ASE100087

Sylabus

1.Literární věda a předmět jejího zkoumání. Dělení literární vědy. Literatura a text. Různá pojetí "literárnosti".

2. Znakový charakter literatury: Literatura jako sémiotický fenomén. Text jako znak. Základní prvky znakové komunikace

3. Literatura a "literárnost". Určení specifik "literárnosti". Literárnost jako předmět literární vědy

4. Estetika a styl I: fonologické figury: hláskové figury a zvukové figury (aliterace, asonance, konsonance, rým). Klasifikace rýmů. Existuje vztah mezi metrem a sémantikou, Prozódické figury: Sylabický veršový systém. Tónický veršový systém a jeho realizace: sylabotónický veršový systém a jeho determinanty, volný metrický verš. Enjambement.

5. Estetika a styl II: morfologické figury: Metamorfy a jejich klasifikace. Odchylky v rámci slova a možné kombinace. Odchylky v rámci textu a jejich klasifikace. Figury vzniklé opakováním.

6. Estetika a styl III: syntaktické figury. Figury sémantické deviace (adice - parentéze, subtrakce - elipsa, zeugma, permutace - anastrofa, substituce). Figury sémantické ekvivalence - paralelismus, chiasmus, asyndeton, polysyndeton.

7. Estetika a styl IV: sémantické figury. Jejich definice a části. Figury sémantické deviace (adice - tautologie, pleonasmus, subtrakce - oxymóron, permutace, substituce - tropy: similaritní. metafora, hyperbola, ironie, kontiguitní: metonymie, synekdocha). Figury sémantické ekvivalence: synonymie, poetické přirovnání a jeho srovnání s metaforou. Antiteze. Metafora a metonymie v pojetí Hrabáka a Welleka-Warrena.

8. Estetika a styl V: grafémické figury

9. Základy literární genologické a žánrové typologie. Hodnocení žánrů a rodů ve vztahu k obsahu a ve vztahu k výrazu. Klasifikace dle vztahu k výrazu: typus obsahový a typus prezentace obsahu. Rody a žánry - jejich klasifikace. Příklady žánrů v rámci jednoho rodu. Příklady "kombinovaných" žánrů. Konstituce smyslu literárního díla - komunikační model: svět vně textu (příznaky) a interní svět textu (příznaky). Typy autora a čtenáře, vztahy mezi nimi.

10. Epika. Komunikační model epiky. Rovina vnětextová, rovina tvořícího a interpretujícího vědomí. Textově interní autorské vědomí. Subjekt díla. Abstraktní adresát. Čas vyprávění a čas vyprávěcí.  Prostor. Děj.

11. Drama. Komunikační model dramatu. Vztah drama-divadlo. Z historie druhu’žánru.

12. Lyrika. Komunikační model lyrických žánrů. Lyrický subjekt. Vztah mezi lyrickým subjektem a adresátem. Z historie druhu/žánru.

13. Vývoj literární vědy a literární teorie ve slovanských zemích: ruský formalismus, český strukturalismus, polská fenomenologie, ruský marxismus. Náčrt vývoje literární vědy poválečného období.

Anotace

Přednáška seznamuje s klíčovými pojmy z literární teorie a možnými přístupy k nim, včetně jejich problémového nahlížení. Literární věda má být představena jako souhrn různých pohledů na literární dílo, nikoli jako propagace jediné "správné" metody.

Přednáška vychází z výkladu o literární vědě, její historii, současnosti a perspektivách a seznamuje studenty se základními modely studia o literatuře. Důraz je kladen i na literární dílo z pohledu sémiotiky.

Centrální část přednášky je věnována seznámení se základními rovinami určování literárních figur z hlediska esteticko-stylistického. Další část přednášky je zaměřena na teorii druhů a žánrů a jejich specifik.

Závěrem budou studenti seznámeni s vývojem literární vědy a literární teorie ve slovanských zemích a s jejich nejvýznamnějšími směry, které ovlivnily evropské či světové myšlení o literatuře.