Dialektologie. Jazykové atlasy a mapování jazyka.
Percepční dialektologie.
Dialektologická transkripce.
Nářeční variace a historický vývoj slovenštiny. Členění slovenských nářečí.
Západoslovenská nářečí.
Západoslovenská nářečí a česko-slovenská jazyková hranice.
Středoslovenská nářečí.
Východoslovenská nářečí.
Slovenská nářečí na Dolní zemi (Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko).
Slovenská nářečí a západoslovanské jazyky.
Slovenská nářečí a jihoslovanské jazyky.
Slovenská nářečí a východoslovanské jazyky.
Dialekt, nářečí, jazyková varieta. Stratifikace slovenštiny.
Užívání nářečí v současné komunikaci.Dialektologie. Jazykové atlasy a mapování jazyka.Percepční dialektologie.Dialektologická transkripce.Nářeční variace a historický vývoj slovenštiny. Členění slovenských nářečí.Západoslovenská nářečí.Západoslovenská nářečí a česko-slovenská jazyková hranice.Středoslovenská nářečí.Východoslovenská nářečí.Slovenská nářečí na Dolní zemi (Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko).Slovenská nářečí a západoslovanské jazyky.Slovenská nářečí a jihoslovanské jazyky.Slovenská nářečí a východoslovanské jazyky.
Cílem předmětu je získat přehled o přístupech v dialektologii a mapování jazyka a seznámit se slovenskými nářečími. Předmět se věnuje současné pozici nářečí mezi jinými varietami (útvary) slovenštiny v komunikaci, členění slovenského jazykového území na nářečové makroareály a konkrétním nářečím, jejich hláskoslovnou, morfologickou a lexikální charakteristikou.
Zvláštní pozornost je věnována česko-slovenské jazykové hranici, charakteristice pomezních nářečí a nářečí užívaných mimo území dnešního Slovenska.