Charles Explorer logo
🇨🇿

Areálové a evropské kontexty literatur střední Evropy

Předmět na Filozofická fakulta |
ASE500061

Sylabus

1. Periodizace středověku a předosvícenské doby.

Duševní a duchovní kultura středověku. Biblické tradice ve středověku. 2.

Maďarská literatura a její evropský kontext ve 14. a 15. století - husitismus. 3. Maďarská literatura v kontextu evropského humanismu 14.-16.století (Renesance, humanismus - italské vlivy, a jejich středoevropský model). 4.

Středověké sermones („Kazania świętokrzyskie”, „Kazania gnieźnieńskie”, „Kazanie na dzień Wszech Świętych”). Náboženské písně: „Krystus z martwych wstał je”; „Maryja, czysta Dziewice”; „Krystus, Lament (Planktus) świętokrzyski”; písně Władysława z Gielniowa.

Nábožensko-didaktická básnická tvorba: „Legenda o świętym Aleksym” - geneze, model svátostí. „Dialog Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. 5. Renesanční podněty Mikuláše z Hodiškova a typologická šíře beletrizace Písma svatého adaptací antických látek nebo převyprávění rytířských eposů (Murzynowski, Bielski, Kroket, Biernat z Lublinu aj.); zakladatelská úloha Mikołaje Reje a Jana Kochanowského. 6.

Renesanční biografie. Latinská lyrika polských basníků (Filip Kallimach, Konrad Celtis, Andrzej Krzycki, Jan Dantyszek- výbor z díla).

Renesanční epika. Groteska v „Rozmowach, które miał król Salomon mądry...” Jana z Koszyczek. „O poprawie Rzeczypospolitej” A.

Frycze Modrzewského. 7. Maďarská literatura a podněty evropského a středoevropského baroka. 8.

Klasicistní literární program J. A.

Jabłonowského; Fenomén dvorského básnictví (Naruszewicz, Trembecki); funkce „heroické“ komiky Ignacyho Krasického. 9. Maďarská literatura, vliv francouzského osvícenství a počátky středoevropský hnutí jazykové a kulturní obnovy (18. století). 10.

Maďarská literatura, reformní období a obrozenecká hnutí 19. století. Vliv všeslovanské idey na maďarskou literaturu). 11.

Nástup, periodizace a specifika slovenského romantizmu ve srovnání s typologií evropského a středoevropského vývoje romantizmu a neoromantizmu. 12. Typologie slovenského realizmu a jeho specifika ve srovnání s evropskou literaturou. 13. Slovenská moderna a její srovnání se západoevropským modelem (symbolismus, expresionismus a nadrealismus).

Experimentální linie slovenské literatury v 2. polovině 20. století: inspirace tzv. francouzským novým románem nebo existencialismem.

Anotace

Přednáška se zaměřuje na výklad dějin středoevropských literatur v kontextu vývoje dalších evropských literatur, snaží se tematicky uchopit jejich umělecké, inspirační a kontextové vazby ve vztahu k jiným národním literaturám, zejména ve vztahu k evropským duchovním a uměleckým směrům. Jedním z cílů přednášky se zároveň stane i potvrzení či vyvrácení již tradičně pojímaného obrazu střední Evropy jako mostu mezi kulturou Západu a Východu.

V tomto smyslu sehraje důležitou roli i odlišná periodizace a typologie literatur střední Evropy. Je zřejmé, že jisté umělecké epochy primárně inklinují ke kultuře ruské (potažmo sovětské), a naopak např. vývoj literatury v 60. letech 20. stol. se opírá o západoevropské vzory. Přednáška se zároveň zaměřuje na sledování diferencí v rámci jednotlivých středoevropských literatur.