1. Cesta do Evropy“ a „výchova k evropanství.
Střední Evropa v Evropě: polské, česko-slovenské, maďarské koncepce během 20. století; středoevropské iniciativy polského, česko-slovenského a maďarského exilu 1948-1989; kontinuita a diskontinuita po roce 1989 2. Střední Evropa v zrcadle současné západoevropské politické a ekonomické geografie a politiky. 3.
Překonávání dědictví RVHP, fázované napojování na ES/EU. 4. Evropské fondy - tichý „nový Marshallův plán“ pro střední Evropu a jeho důsledky. 5. „Europeizace“ ekonomického a politického prostředí. 6.
Spolupráce a soupeření středoevropských zemí na cestě do EU a v rámci EU. 7. Veřejné mínění o fungování v EU jako křivé zrcadlo reality. 8.
Pozůstávající třecí plochy a inkompatibility v zemích střední Evropy vůči EU. 9. Mezi národní a evropskou identitou - středoevropská identita? 10.
Střední Evropa - periferie EU anebo megaregion v EU? 11. Působnost regionální politiky EU (resp. dalších politik EU) v dimenzi sbližování zemí střední Evropy; důsledky „Schengenu“. 12.
Visegrádská skupina, Central European Free Trade Area, Středoevropská iniciativa (CEI). 13. Střední Evropa jako most mezi „starou EU“ a východní Evropou; role střední Evropy při uplatňování programů EU pro země východní Evropy a ve „Východním partnerství“; Reflexe pěti let řádného členství v EU.
Přednáška podává syntetický pohled na fungování střední Evropy ve sjednocující se Evropě, včetně sebereflexí a jejich konfrontací. Předmět poskytne studentům porovnání konkrétních pozic jednotlivých středoevropských zemí v průběhu jejich institucionální a společenské integrace.
Přednáška si bude všímat otázek právněpolitického a ekonomického systému rozšiřování EU, stejně jako názorových proměn politických sil (politických stran) příslušných středoevropských států během procesu integrace.