1. Úvod do teorie nacionalismu 2. Základní pojmy spojené s dějinami nacionalismu 3. Vnímání pojmu nacionalismus v období 19 a 20. století a jeho proměny 4. Periodizace národních hnutí I 5. Periodizace národních hnutí II 6. Antisemitismus ve střední Evropě, tzv. Ekonomistický nacionalismus 7. Stereotypní národní obrazy ve střední Evropě v 19. a 20. století 8. Národní symboly a jejich vývoj v 19. a 20. století I 9. Národní symboly a jejich vývoj v 19. a 20. století I 10. Vývoj nacionalismu ve střední Evropě v 19. století (České země a Slovensko) 11. Vývoj nacionalismu ve střední Evropě v 19. století (Polsko, Maďarsko) 12. Národnostní menšiny ve střední Evropě po roce 1918 13. Proměny nacionalismu ve střední Evropě po roce 1918
Cílem přednášky a paralelního semináře je prezentovat obraz národnostních konfliktů v habsburské monarchii a nástupnických státech v průběhu 19. a 20. století a objasnit jejich příčiny. To není možné jednak bez pochopení základních principů vzniku moderních národů ve střední Evropě, jednak bez poznání rozdílů v politickém vývoji hlavních národů habsburské monarchie.
Smyslem přednášky je rovněž uvedení na pravou míru různých v průběhu vývoje vzniklých stereotypů a mýtů (především mýtus o Rakousku jako „žaláři národů“). Předmět se bude zabývat nárůstem národních nacionalismů v regionu v meziválečném období (zejména na pozadí bilaterálních vztahů mezi středoevropskými státy.