1. Úvod. Základní teoretická východiska předmětu. 2. Vymezení objektivistické a vymezení vyjmenováním. Regiony střední Evropy: Východní střední Evropa - západní střední Evropa, severní střední Evropa - jižní střední Evropa: historická smysluplnost členění. Koncept „Podunají“ a přilehlých regionů. Koncept „Karpatského oblouku - Karpatské kotliny“. 3. Hlavní kulturní proudy pro formování kultury střední Evropy. „Zrození“ střední Evropy (Salzburg a Aquileia, cyrilometodějská působnost, Montecassino a sv. Vojtěch). Hlavní „kulturní osa“ a relativní kulturní regiony střední Evropy, „revoluce 13. století“, příchod renesance do střední Evropy. Skutečné formování střední Evropy jako celku a jako kulturního celku - éra baroka, sociální, politické a ekonomické proměny 18. století. 4. Střední Evropa jako reálný nadnárodní celek. 5. Hlavní „evropské osy“ a místo střední Evropy v Evropě na přelomu 19. a 20. století. 6. Sebereflexe: Vnímání střední Evropy jako celku. Relativita výrazu „východní Evropa“ (rozdíl v pojetí Východ / Orient). Hranice mezi „střední Evropou“ a „východní Evropou“ jako vnitroevropská hranice či hranice Evropy? 7. Historické a historiografické koncepty střední Evropy. Střední Evropa v pojetí J. Macůrka, J. Křena, O. Haleckého. M. Hodži, A. Michnika. 8. Geopolitika střední Evropy jako syntéza geografických analýz. Současné polské, slovenské, maďarské koncepty geopolitiky. 9. Ekonomické koncepty střední Evropy v kontextu evropského ekonomického prostoru. 10. Role střední Evropy v 90. letech 20. století a její role v evropských vztazích (Penta-, Hexagonála, CEFTA, Visegrád.) 11. Rozbití střední Evropy I. (1918) a hledání „nové střední Evropy“ 12. Rozbití střední Evropy II. (železná opona) a hledání nápravy. Konec střední Evropy přistoupením ke sjednocené-nesjednocené Evropě?
Východní blok a státy střední Evropy v období bipolárně rozděleného světa. Mezinárodní vztahy ve střední Evropě po pádu totalitních režimů.
Předmět je koncipován jako přednáška. Jeho cílem je seznámit studenty s úlohou areálu střední Evropy v mezinárodních vztazích v jednotlivých historických etapách.
Předpokládá se podrobná znalost historických reálií předmětné oblasti získaná v předcházejícím bakalářském studiu. Důraz při přednášce bude kladen na období pozdního novověku a vývoj v 19., 20. a 21. století.
V rámci předmětu budou prezentovány „klasické“ diplomatické dějiny střední Evropy; výklad se zaměří i na reflexi dění v tomto regionu společnostmi žijícími v jiných částech kontinentu, a naopak na vnímání událostí v Evropě a ve světě populací usídlenou ve střední Evropě.