Charles Explorer logo
🇬🇧

Central Europe in International Relations in the 20th Century

Class at Faculty of Arts |
ASE500068

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Úvod. Základní teoretická východiska předmětu. 2. Vymezení objektivistické a vymezení vyjmenováním. Regiony střední Evropy: Východní střední Evropa - západní střední Evropa, severní střední Evropa - jižní střední Evropa: historická smysluplnost členění. Koncept „Podunají“ a přilehlých regionů. Koncept „Karpatského oblouku - Karpatské kotliny“. 3. Hlavní kulturní proudy pro formování kultury střední Evropy. „Zrození“ střední Evropy (Salzburg a Aquileia, cyrilometodějská působnost, Montecassino a sv. Vojtěch). Hlavní „kulturní osa“ a relativní kulturní regiony střední Evropy, „revoluce 13. století“, příchod renesance do střední Evropy. Skutečné formování střední Evropy jako celku a jako kulturního celku - éra baroka, sociální, politické a ekonomické proměny 18. století. 4. Střední Evropa jako reálný nadnárodní celek. 5. Hlavní „evropské osy“ a místo střední Evropy v Evropě na přelomu 19. a 20. století. 6. Sebereflexe: Vnímání střední Evropy jako celku. Relativita výrazu „východní Evropa“ (rozdíl v pojetí Východ / Orient). Hranice mezi „střední Evropou“ a „východní Evropou“ jako vnitroevropská hranice či hranice Evropy? 7. Historické a historiografické koncepty střední Evropy. Střední Evropa v pojetí J. Macůrka, J. Křena, O. Haleckého. M. Hodži, A. Michnika. 8. Geopolitika střední Evropy jako syntéza geografických analýz. Současné polské, slovenské, maďarské koncepty geopolitiky. 9. Ekonomické koncepty střední Evropy v kontextu evropského ekonomického prostoru. 10. Role střední Evropy v 90. letech 20. století a její role v evropských vztazích (Penta-, Hexagonála, CEFTA, Visegrád.) 11. Rozbití střední Evropy I. (1918) a hledání „nové střední Evropy“ 12. Rozbití střední Evropy II. (železná opona) a hledání nápravy. Konec střední Evropy přistoupením ke sjednocené-nesjednocené Evropě?

Východní blok a státy střední Evropy v období bipolárně rozděleného světa. Mezinárodní vztahy ve střední Evropě po pádu totalitních režimů.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je koncipován jako přednáška. Jeho cílem je seznámit studenty s úlohou areálu střední Evropy v mezinárodních vztazích v jednotlivých historických etapách.

Předpokládá se podrobná znalost historických reálií předmětné oblasti získaná v předcházejícím bakalářském studiu. Důraz při přednášce bude kladen na období pozdního novověku a vývoj v 19., 20. a 21. století.

V rámci předmětu budou prezentovány „klasické“ diplomatické dějiny střední Evropy; výklad se zaměří i na reflexi dění v tomto regionu společnostmi žijícími v jiných částech kontinentu, a naopak na vnímání událostí v Evropě a ve světě populací usídlenou ve střední Evropě.