Rámcová témata jednotlivých seminářů:
- podoby vypravěčů (O. Tokarczuk, M. Tulli, A. Bart, Sz. Twardoch)- podoby města v současné polské próze (na příkladu Varšavy)- hry s mýtem (o jednom méně známém textu Olgy Tokarczuk)- postpaměť holocaustu (na příkladu románu Marka Bieńczyka Tworki)- „devadesátky“ a jejich obraz v nové polské próze (Łukasz Orbitowski aj.)- židovské motivy v současné polské literatuře- ekopoetika, ekopoezie, ekokritika…- podoby a hranice současné polské sci-fi/fantasy literatury- podoby a hranice současné polské reportáže- obraz Ukrajiny v nejnovější polské literatuře- filmová zpracování současných polských děl
Témata mohou záviset i na zájmů účastníků kurzu, definitivní plán bude sestaven na prvním společném semináři.
Cílem semináře je seznámit studenty s vybranými konkrétními texty nejnovější polské literatury (po r. 1989), a jejich prostřednictvím s relevantními tématy, jimž se současní polští autoři věnují. Tato témata budou také zasazena do širšího společensko-kulturního kontextu vývoje Polska v posledních zhruba třiceti letech.
Některá z témat pak budou vztažena k teoretickým konceptům, které v současné polské literatuře rezonují. Každý ze seminářů bude vycházet z četby konkrétního textu (viz sylabus).
Kurz je určen pro studenty, kteří již mají základní přehled o dějinách polské literatury. Užitečná, byť nikoli nezbytná je i základní znalost polštiny.