1. První kontakty a dohody na přelomu 80. a 90. let. Program PHARE. 2. Postup ekonomického napojování zemí stř. Evropy I ? živelná fáze po rozpadu Rady vzájemné hospodářské pomoci. 3. Postup ekonomického napojování zemí stř. Evropy II ? organizovaná fáze, specifické smlouvy o přidružení. 4. ?Kodaňská kritéria? a jejich plnění. 5. Bílá kniha 1995. 6. Ústavní připravenost pro přijímání acquis. Institucionální připravenost pro členství v EU, resp. insuficience v zemích střední Evropy. 7. Politické strany v procesu přistupování k EU. Veřejné mínění a jeho sebeklamy o ES/EU. Projevy evropanství, antievropanství, nacionalismu? 8. Výroční hodnotící zprávy Evropské komise. 9. ?Lucemburská skupina? a ?helsinská skupina?. 10. Průběh vyjednávání a problémové ?vyjednávací kapitoly?. 11. Politika volné soutěže ? proměny v připravenosti kandidátských zemí. Zemědělská politika EU a problémy
Polska, Maďarska, Slovenska (v komparaci navzájem a s ČR a Slovinskem). Regionální politika EU, uplatňování ve fázi přidružení, připravenost zemí stř. Evropy. 12. Závěr vyjednávání a specifika přístupové smlouvy vůči jednotlivým zemím. 13. Reálný stav po vstupu ? kdo ?vyhrál??
Seminář bude zaměřen na specifickou cestu zemí střední Evropy do Evropské unie (včetně komparací s dalšími zeměmi z téže ?vlny rozšíření? i s rozšířením z r. 1995). Posoudí specifická východiska kandidátských zemí, ?pravidla hry? ze strany EU spolu s otevřeností EU k rozšíření a úkoly pro samotné orgány EU, specifické problémy jednotlivých zemí a nástroje jejich překonávání, vzájemné soupeření i spolupráci kandidátských zemí, konfrontaci reálného stavu připravenosti a vyjednávací taktiky, stav veřejného mínění.