Jedním ze základních cílů semináře je analyzovat stěžejní vývojové impulsy ve světové literatuře 20. století. Seminář se opírá o detailní četbu vybraných děl ze světové prózy, na jejímž pozadí usiluje o postižení proměny poetiky prozaických děl ve světové literatuře 20. století.
Výběr konkrétních textů byl vytvořen buď na základě sledování tvůrčích doteků české a slovenské literatury s díly světové literatury nebo odráží důležité podněty pro další uvažování o literatuře, o proměnách poetiky či smyslu interpretace. Předpokládá se, že prohloubením znalostí o fenoménu světová literatura student získá nejen širší povědomí o specifikách jednotlivých národních literatur, ale zároveň se seznámí s nejdůležitějšími osobnostmi literárního světa. 1.
Experimentální próza na přelomu století: nesyžetovost a aktualizace mýtu v tvorbě Jamese Joyce. 2. Počátky lyrického románu: technika proudu vědomí a relativizace času v tvorbě Virginie Woolfové. 3.
Vývojové podoby románu: román-řeka (Marcel Proust). 4. Vypravěčská perspektiva a dokumentarizmus v díle Isaaka Babela. 5.
Hledání smyslu existence v tvorbě Franze Kafky. 6. Vývojové podoby románu: román-esej (Robert Musil). 7.
Literární podoby postavy tzv. ztracené generace (Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald). 8. Zdroje a podoby francouzského existencialismu: Jean Paul Sartre a Albert Camus. 9.
Literární revolty 50. let - američtí beatníci. 10. Rozhněvaní mladí muži v Anglii. 11.
Rozpad narativních postupů a konec příběhu v tzv. francouzském novém románu: Nathalie Sarrautová, Alain Robbe-Grillet, Michel Butor. 12. Smysl tradice a historie u Siegfrieda Lenze - Hodina němčiny (1968). 13.
Umberto Eco a jeho teorie "otevřeného díla".
Jedním ze základních cílů semináře je analyzovat stěžejní vývojové impulsy ve světové literatuře 20. století. Seminář se opírá o detailní četbu vybraných děl ze světové prózy, na jejímž pozadí usiluje o postižení proměny poetiky prozaických děl ve světové literatuře 20. století. Výběr konkrétních textů byl vytvořen buď na základě sledování tvůrčích doteků české a slovenské literatury s díly světové literatury nebo odráží důležité podněty pro další uvažování o literatuře, o proměnách poetiky či smyslu interpretace. Předpokládá se, že prohloubením znalostí o fenoménu světová literatura student získá nejen
širší povědomí o specifikách jednotlivých národních literatur, ale zároveň se seznámí s nejdůležitějšími osobnostmi literárního světa.