Charles Explorer logo
🇨🇿

Ekonomie

Předmět na Filozofická fakulta |
ASG200101

Sylabus

1. Úvod do ekonomické teorie. Ekonomický systém. (Základní ekonomické problémy a způsoby jejich řešení. Rodokmen ekonomické vědy. Předmět ekonomie.)

2. Základní východiska a kategorie ekonomické vědy. (Potřeby, výroba, ekonomické statky. Výrobní faktory, zákon klesajících výnosů. Hranice produkčních možností. Vznik a vývoj trhu.)

3. Tržní mechanismus. (Směna a náklady příležitosti. Prvky trhu. Analýza nabídky, poptávky, konkurence. Utváření rovnováhy na trhu, cenové regulace.)

4. Chování spotřebitele na trhu. (Teorie užitku. Rovnováha spotřebitele v kardinalistická a ordinalistické verzi. Cenová elasticita poptávky.)

5. Nabídka firmy v podmínkách dokonalé konkurence. Rovnováha na dokonale konkurenčním trhu. (Základní východiska analýzy firmy. Náklady, příjmy a zisk firmy. Rovnováha firmy a odvození křivky nabídky. Přebytek spotřebitele a přebytek výrobce.)

6. Chování firmy v podmínkách nedokonalé konkurence. (Vznik výsadního postavení tržního subjektu. Rovnováha a maximalizace zisku v podmínkách monopolu, oligopolu, monopolní konkurence. Protimonopolní regulace.)

7. Trhy výrobních faktorů. (Vznik cen výrobních faktorů. Trh půdy. Trh práce. Trh kapitálu. Rozdělování důchodů.)

8. Makroekonomické výstupy a jejich měření. Úloha státu v ekonomice (Makroekonomický koloběh. Metody zjišťování HDP. Vypovídací schopnost ukazatele HDP. Ekonomická teorie o zasahování státu do ekonomiky)

9. Ekonomická rovnováha. (Model důchod – výdaje. Model AD - AS. Hospodářský cyklus. Ekonomický růst a jeho faktory.)

10. Peníze, bankovní soustava. (Peníze, jejich funkce. Formy peněz. Bankovní soustava. Tvorba bankovních peněz. Trh peněz, úroková míra.)

11. Inflace a nezaměstnanost. (Podstata inflace a její formy. Příčiny a důsledky inflace. Nezaměstnanost a její formy. Phillipsova křivka.)

12. Hospodářská politika (Cíle a nástroje hospodářské politiky. Monetární politika. Fiskální politika.)

13. Světové hospodářství. (Mezinárodní pohyb zboží, pracovních sil a kapitálu. Mezinárodní měnové vztahy. Mezinárodní ekonomická integrace.)

Anotace

Anotace:

Kurs vychází z hlavního proudu obecné ekonomické teorie a seznamuje studenty se základními ekonomickými kategoriemi a vztahy mezi nimi na mikroekonomické a makroekonomické úrovni. Východiskem výkladu je ekonomický systém v podobě koloběhu, základní přehled vývoje ekonomického myšlení a mikroekonomická fundace makroekonomie. Objasnění základních principů ekonomického rozhodování jednotlivých prvků ekonomických subsystémů (spotřebitelů a firem) vede k porozumění fungování dílčích trhů v podmínkách dokonalé a nedokonalé konkurence. Pozornost je věnována také vzniku a formám nedokonalé konkurence. Výklad mikroekonomie uzavírá vytváření cen výrobních faktorů a nerovností v důchodech. V této souvislosti jsou analyzovány trhy půdy, práce a kapitálu.

Systémová analýza makroekonomického koloběhu otvírá výklad makroekonomie a je východiskem pro pochopení pojmu hrubý domácí produkt. Ustálení výstupu ekonomiky na rovnovážné úrovni ilustruje keynesovský model důchod – výdaje. Rozbor makroekonomické rovnováhy prezentuje názory nejdůležitějších škol světového ekonomického myšlení a prostřednictvím modelů přibližuje hlavní východiska současné hospodářské politiky. Analýza ekonomických fluktuací reálné ekonomiky v krátkém a dlouhém období (ekonomického cyklu a růstu) umožňuje porozumět mechanismu fungování ekonomiky. Vymezení podstaty peněz a fungování bankovní soustavy je základem pro pochopení monetární sféry ekonomiky. Makroekonomické nestability - inflace, nezaměstnanost a vnější ekonomická nerovnováha - vytvářejí rámec pro posouzení účinnosti fiskální politiky vlády a monetární politiky centrální banky.