Katedra sociologie FFUK
Škol rok:2007-2008
Semestr: letní
Vyučující: PhDr Oleg Suša CSc, Mgr Petr Lupač
Výběrový kurz
Mocenské aspekty globalizace
Synopsis: Kurz volně navazuje na problémy sociální dynamiky a na problematiku sociologického mapování procesů globální civilizace. V tomto semestru bude seminář navazovat na sociologické čtení knihy U.Becka: Moc a protiváha moci v globálním věku (první vydání Praha, Sociologické nakl. 2007). Forma práce bude kombinací přednášky a semináře, diskuse a aktivní samostatná práce posluchačů bude nezbytná při zpracovávání tématických aspektů studia aktuální odborné literatury.
Hlavní okruhy:
I. Sociologie moci a současná globalizace
Fenomén moci a teorie moci u M.Webera a M.Foucaulta.
Globalizace a nezamýšlené důsledky jednání. : moc a globální odpovědnost sociálních aktérů: globální občanská společnost, transformace státu, politická moc civilizačních rizik a sociálních nerovností. Aktéři, moc, sítě a kontrola globálních transakcí. Národní a nadnárodní pohled. Nadnárodní hospodářství, společnost, politika. Strategie kapitálu. Strategie státu. Proměny politiky.
Prostory, aktéři, instituce.
Struktury, jednání.
Struktury moci.
II. Globální geografie, topologie a technologie moci
(Barabási, Castells, Latour, Law, Sassen, Sklair, van Dijk, Wallerstein)
Globální centra a periferie. Transformace kapitalismu. Transnacionální prostory, denacionalizace, subglobalizace. Problém dualit globálního a lokálního, globálních aktérů a národního státu. Teorie a výzkum sítí a síťování.
- Koncept společnosti sítí (Castells, van Dijk) (část I)
- Globální technologie moci: o Space of places and space of flows (geometrie a geneze new economy, dualita místa a prostorů toků, tři roviny space of flows - aktéři). o Pojetí multiskalární globalizace u Saskie Sassen (Lokalizace globálních prostor, 3 roviny analýzy, globalizace a národní stát). o Actor-Network Theory a možnosti jejího využití v analýze globalizace ? mocenské koreláty techniky a fungování moci ve velkých měřítcích.
Model ?transnational capitalist class? Leslie Sklaira
- Problémy konceptu společnosti sítí (část II) o Mikro-výzkum a transnacionální sítě. Sítě jako technická infrastruktura. Sítě jako jeviště jednání aktérů. Sítě jako tržní prostory. Sítě jako hybridy (lidské-technické objekty, trhy a byrokracie).
III. Institucionální aspekty struktur a jednání
- Normy a pravidla, stabilita trvání strukturace vztahů.
- Byrokracie a sítě jako čisté typy. o Provozní a strategické rozhodování, horizontální a vertikální řízení, koncentrace a disperze moci. (Případ: sociokulturní důsledky transformace organizace práce a produkce. Problém: dochází opravdu k transformaci organizace od typu byrokracie k typu sítě?) o Hybridní formace: prolínání a kombinace sítí a byrokracií.
- Výkony moci jako hegemonie: manipulace, aparáty, oligarchické sítě vlivu, trans-prostorové integrace jednání aktérů kolem společného zájmu, pojem asambláže.
- Informatizace jako developmental ideology: případ globálního digital divide
Kurz volně navazuje na problémy sociální dynamiky a na problematiku sociologického mapování procesů globální civilizace. V tomto semestru bude seminář navazovat na sociologické čtení knihy U.Becka: Moc a protiváha moci v globálním věku (první vydání Praha, Sociologické nakl. 2007).
Forma práce bude kombinací přednášky a semináře, diskuse a aktivní samostatná práce posluchačů bude nezbytná při zpracovávání tématických aspektů studia aktuální odborné literatury.