Obsah kurzu:
· Co je politická kultura? - různost definic a teoretických koncepcí politické kultury, typy politické kultury, její horizontální a vertikální dimenze.
· Politická kultura včera a dnes: vývoj konceptu zkoumání PK v západní Evropě a USA, poválečném Německu a České republice.
· Jak se "měří" politická kultura? - kvantitativní vs. kvalitativní přístup, mikro vs. makro úroveň zkoumání.
· Mladí a politická kultura: ukázka komparativního dotazníkového šetření: vybrané aspekty PK českých a německých studentů.
· Politické kultura a úroveň veřejné diskuse v České republice a zahraničí: rozbor konkrétních příkladů z českých a světových médií.
· Občanská společnost a politická kultura: účast na veřejném životě, občanský aktivismus, demokracie a důvěra, koncept tzv. nepolitické politiky.
Kurz je určen studentům bakalářského a navazujícího magisterského studia sociologie a dalších společensko-vědních oborů. Jeho cílem je přiblížit posluchačům koncept politické kultury a jeho aplikaci na české a zahraniční politické scéně.
Kurz představí současné i předchozí zkoumání politické kultury, zejména klasickou studii "Civic Culure" Gabriela Almonda a Sidneyho Verby, pojetí "tiché revoluce" Ronalda Ingleharta a nástup "postobčanské generace" v díle Roberta Putnama. Přednáška se rovněž zabývá možnostmi operacionalizace pojmu politická kultura a přístupy k jejímu výzkumu.
Prostor bude věnován také rozboru nových protestních hnutí a občanskému aktivismu (Obsaďme Wallstreet, iniciativa ProAlt, ANO 2011), úrovni veřejné diskuse a tomu jak ji ovlivnili političtí představitelé (Berlusconi, Sarkozy, v ČR Topolánek, Paroubek). Součástí kurzu bude ukázka práce s daty z výzkumu politických postojů studentů Univerzity Karlovy a univerzity v Brémách.
Obsah kurzu je možné také operativně přizpůsobit studijním zájmům posluchačů.