Charles Explorer logo
🇨🇿

Socialní stratifikace

Předmět na Filozofická fakulta |
ASGV00831

Sylabus

Struktura předmětu:

1) Uvedení do problematiky sociální stratifikace. Základní pojmy. Přehled náplně kurzu.2) Klasické teorie stratifikace (Marx, Weber, Veblen, Lenski).3) Hlavní soudobé teoretické proudy (Goldthorpe, Erikson, Wright). Historie výzkumu, etapy, témata.4) Kulturní obrat při studiu nerovností. Symbolický význam kultury pro utváření nerovností: symbolické hranice, kulturní repertoáry, formy kulturního kapitálu. Kulturalistický přístup k analýze sociálních tříd. Princip homologie polí, formy kapitálu a sociální struktura.5) Relační paradigma stratifikace. Princip homophily, sdružování, objektivní sociální distance. Subjektivní sociální distance a percepce nerovností, etnické distance, kastovní systém.6) Metodologická východiska výzkumu. Relační a konvenční pojetí sociální struktury a stratifikace. Měření stratifikačního postavení. Více-dimenzionalita nerovností, koncepty sociálních tříd a statusu. Třídní analýza, identifikace třídní struktury.7) Sociální mobilita. Základní pojmy a přístupy. Proces stratifikace (základní model dosahování statusu) a přístupy k analýze mobilitních tabulek.

8) Vývoj mobilitních režimů ve vyspělých západních zemích. Historická perspektiva vývoje sociální struktury v postsocialistických zemích, vývoj v české společnosti.9) Pozadí sociální mobility, mechanismy mezigenerační reprodukce nerovností. Sociálně psychologický model dosahování socioekonomického statusu, vliv kulturních zdrojů. Osobnostní charakteristiky a sociální mobilita. Ekologická (prostorová) perspektiva sociální mobility.10) Vzdělanostní nerovnosti – nerovné šance na vzdělání v závislosti na sociálním původu, role rodiny, školy, systémových podmínek, vzdělanostní expanze; vývoj v české společnosti.11) Sociální kapitál a nerovnosti – pozice v síti a zakotvenost zdrojů v sociální síti. Strukturní mezery, síla slabých vazeb.12) Proměny společenských nerovností v

21. století. Situace v současné české společnosti. Postoje a postavení ve stratifikaci.

Anotace

Kurz Sociální stratifikace uvádí do problematiky výzkumu sociálních nerovností. Nejprve je v návaznosti na východiska klasických teorií představen konvenční přístup k analýze sociální stratifikace zaměřený na socioekonomické nerovnosti. Uvedeny budou různé koncepty měření sociální třídy a statusu. Důraz je dále kladen na vícedimenzionalitu nerovností a relační přístupy k jejich analýze sledující pozice v symbolickém sociálním prostoru, tj. kulturalistické pojetí třídní analýzy orientované na sociokulturní–symbolické nerovnosti (sociální interakce a distance, kulturní spotřeba). Výklad se zaměří na problematiku sociální mobility: vzniku vzdělanostních nerovností, dosahování statusu a kulturní reprodukce.

Cílem kurzu je obecné seznámení s tématikou sociální stratifikace, základních pojmů, konceptů a východisek stratifikačního výzkumu. Výklad je ilustrován na příkladech z klasických i aktuálních empirických výzkumů.